لینک های دسترسی

Breaking News

ایران همزمان با مذاکرات غنی‌سازی یورانیم را آغاز کرده است - گزارش


ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی در ویانا،‌پایتخت اتریش
ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی در ویانا،‌پایتخت اتریش

ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اول دسمبر (دهم قوس) با نشر گزارشی اعلام کرد ایران همزمان با ادامهٔ گفت‌وگوها برای احیای توافق هسته‌ای، غنی‌سازی ۲۰ درصدی یورانیم با سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات فردو را آغاز کرده است.

ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی یک ماه پیش اعلام کرد که ایران سانتریفوژهای پیشرفته آی‌ار-۶ را نصب کرده است، اما برای مقاصد غنی‌سازی آن‌ها را فعال نکرده است.

غنی سازی ۲۰ در صدی یورانیم در تاسیسات فردو در ایران در حالی گزارش می‌شود که دور هفتم مذاکرات به منظور احیای توافق هسته‌ای ایران در ویانا، پایتخت اتریش، از سه روز به این سو، ادامه دارد.

در همین حال،‌ رافایل گروسی، رییس ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه اول دسمبر (دهم قوس) در مصاحبه با کانال خبری فرانسه گفت که توافق با ایران همچنان "ممکن" اما "زمان باقیمانده کم است".

به گفتهٔ آقای گروسی به نفع تهران است که در تعامل با ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی شفافیت بیشتری را از خود نشان دهد.

آقای گروسی در این مصاحبه گفت که مذاکرات دور هفتم از نقطه صفر شروع نمی‌شود، بلکه بر اساس شش دور مذاکرات قبلی به پیش می‌رود.

رییس ادارهٔ بین‌المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد که یک توافق "به زودی" حاصل شود، اما در پاسخ به پرسشی دربارهٔ عبارت "به زودی" که منظورش طی چند هفته یا چند ماه است، گفت: "نمی‌دانیم."

مقامات ایالات متحده گفته اند که پیشرفت‌های هسته‌ای اخیر ایران به گونه‌ای بوده است که در صورت ادامهٔ چنین وضعیت، ممکن است بازگشت به توافق هسته‌ای ایران دیگر برای امریکا و شرکای آن منفعتی نداشته باشد، زیرا قرار بود این توافق فعالیت‌های هسته‌ای تهران را محدود کند.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ میلادی امضا شد، برخی از تعزیرات اقتصادی غرب علیه ایران لغو شد و در عوض تهران تعهد کرد تا غنی‌سازی یورانیم خود را که از آن در ساختن سلاح هسته‌ای کار گرفته می‌شود، محدود کند.

اما این توافق پس از آن رو به پاشیدن نهاد که دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در ماه می سال ۲۰۱۸ میلادی به گونهٔ یک جانبه از آن بیرون شد و تعزیرات اقتصادی را دوباره بر ایران وضع کرد.

یک سال پس از آن، تهران در اقدام تلافی‌جویانه، فعالیت‌های هسته‌ای خویش را بر خلاف موارد توافقنامه افزایش داد.

ایران اصرار دارد که ایالات متحده "تضمین" کند که دیگر از توافق برجام خارج نمی‌شود، اما مقام‌های امریکا گفته اند که نمی‌توانند چنین تضمینی را بدهند.

XS
SM
MD
LG