لینک های دسترسی

Breaking News

سقوط طیاره های ایرانی و اسرائیلی در منازعۀ سوریه


بقایای جت F-16 اسرائیلی که به گفتۀ مقامات آن کشور توسط ایران سقوط داده شده است

نظامیان اسرائیلی می گویند که یک جت جنگی آن کشور روز شنبه توسط حکومت سوریه در شمال اسرائیل سقوط داده شد.

رسان های اسرائیلی گزارش داده اند که جت F-16 اسرائیلی توسط "میزایل دافع هوا" سوریه سقوط داده شده است، اما دو پیلوت آن توانست توسط پاراشوت خود رابه زمین برساند. یکی از پیلوت ها به گونۀ شدید و دیگری به گونۀ سطحی جراحت برداشته اند.

قبل بر این، صبح وقت روز شنبه اسرائیل اعلام کرد که یک طیارۀ بدون سر نشین ایران را که "حریم هوایی اسرائیل را نقض کرده بود، سقوط داده" و حد اقل ۱۲ محلی که قوای ایرانی و سوری در آن مستقر بودند، هدف حملات هوایی قرار داده است، زیرا آنان جت اسرائیلی زیر هدف قرار می دادند.

در همین حال، یک سخنگوی نظامی اسرائیل روز شنبه گفت که کشورش در صدد تشدید منازعه با سوریه نیست.

جاناتان کنریکوس، سخنگوی نظامی اسرائیل، گفته است که حکومت آن کشور از توانایی برخوردار است تا در برابر هر گونه حمله پاسخ بدهد، اما تاکید کرد که "ما در صدد تشدید اوضاع نیستیم. اقدام ما جنبۀ دفاعی در برابر تجاوز ایران بر حریم هوایی ما بود."

سخنگوی نظامی اسرائیل همچنین گفته است که "ایران مسوول تخطی های جدی در برابر حاکمیت اسراییل" است.

رسانه های حکومت سوریه به نقل از مقامات آن کشور گزارش داده است که سقوط جت اسرائیلی پاسخی در برابر "تجاوز تازۀ اسرائیل" در قلمرو سوریه می باشد.

در همین حال، وزارت خارجۀ روسیه نگرانی خود را در مورد تشدید منازعه در سوریه بیان کرده و از طرفین متخاصم خواسته است تا خویشتن داری کار گرفته و از گسترش منازعه خودداری کنند.

در اعلامیۀ وزارت خارجۀ روسیه گفته شده است که "لازم است تا حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و سایر کشور ها در منطقه بدون قید و شرط، احترام شود."

کشتار غیر نظامیان

در همین حال، بر اساس گزارش ها، حدود ۲۳۰ غیر نظامی در یک هفتۀ گذشته توسط حملات هوایی روسیه و سوریه در نقاط مختلف سوریه کشته شده اند.

مقامات حقوق بشر ملل متحد روز شنبه گفتند خشونت های اخیر در سوریه بدترین نوع خشونت ها در جنگ سوریه به شمار می رود که احتمالاً جنایت جنگی تلقی شود.

زید رعد الحسین، کمیشنر عالی حقوق بشر ملل متحد، گفته است که ادارۀ تحت امر وی گزارش ها و نوار های ویدیویی را به دست آورده است که احتمال استفاده از "مواد سمی" را نشان می دهد که حکومت سوریه به تاریخ چهارم فبروری ۲۰۱۸ در شهرک سراقب ولایت ادلب سوریه استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG