لینک های دسترسی

Breaking News

مذاکرات هسته ای ایران بی نتیجه ماند


مقام های ایرانی گفته بودند که رسیدن به توافق جامع هسته ای تا ضرب الاجل از پیش تعیین غیر ممکن است
مقام های ایرانی گفته بودند که رسیدن به توافق جامع هسته ای تا ضرب الاجل از پیش تعیین غیر ممکن است

مذاکرات هسته ای ایران و شش قدرت جهانی که از روز سه شنبه هفته گذشته در وین پایتخت اتریش، آغاز شد، روز دوشنبه پایان یافت و هیات های مذاکره کننده اعلام کردند این مذاکرات تا ماه جولای سال آینده تمدید خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده در نشستی مطبوعاتی گفت ایران و گروه ۱+۵ پیشرفت قابلی توجهی در مذاکرات اخیر با هدف دستیابی به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران داشتند.

آقای کری گفت "به دنبال آن هستیم که زود‌تر به توافق برسیم و این که مذاکرات را تمدید کرده‌ایم، به این معنا نیست که کار‌ها آسان‌تر پیش خواهد رفت."

جان کری، که پس از پایان مذاکرات در روز دوشنبه با خبرنگاران حاضر در وین سخن می‌گفت، با بیان این که "این گفتگو‌ها دشوار بوده‌اند و در آینده هم چنین خواهد بود،" گفت "برغم این که ایده‌های جدیدی ارائه شد، گفتگو‌ها در ماه‌های آینده همچنان دشوار خواهد بود."

وزیر خارجه امریکا در ادامه تاکید کرد "ما پشت میز مذاکره تا ابد نخواهیم نشست؛ ولی امروز، روزی نیست که میز مذاکره را ترک کنیم."

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای امریکا در وین، شرکت کنندگان در این مذاکرات، قرار است یک بیانیه سیاسی در زمینه پیشرفت مذاکرات منتشر کنند.

خبرگزاری رویترز خبر داد مرحله جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۵+۱، در نیمه ماه مارچ سال آینده میلادی در شهر مسقط، پایتخت عمان، برگزار می شود.

منابع نزدیک به مذاکرات هسته ای وین همچنین اعلام کردند که طرفین توافق کرده اند "ماهانه ۷۰۰ میلیون دالر از دارایی های ایران آزاد شود".

ایالات متحده و هم‌پیمانانش بر این باور هستند که ایران در پوشش یک برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز، به دنبال دسترسی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را رد کرده و می‌گوید هدف از آن برنامه تولید برق و نیز کابرد تکنالوجی هسته‌ای در زمینه‌هایی مانند صحی و زراعتی است.

ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان، سال گذشته در شهر ژنیو سوئیس توافق کردند ظرف شش ماه به منظور برطرف کردن نگرانی‌های جامعه بین‌المللی از ماهیت برنامه هسته ای ایران از یک سو، و لغو تدریجی تحریم‌ها علیه ایران از سوی دیگر، به یک توافق جامع و نهایی دست یابند.

XS
SM
MD
LG