لینک های دسترسی

Breaking News

ایران یک شهروند بلجیم را به زندان، ضرب شلاق و جریمه‌ نقدی محکوم کرد 


اعتراض برای رهایی اولیور ویند کاستل در بروکسل
اعتراض برای رهایی اولیور ویند کاستل در بروکسل

قوهٔ قضاییه ایران می‌گوید که یک شهروند بلجیم را به جرم جاسوسی، پولشویی، قاچاق حرفه‌ای پول و همکاری با امریکا به ۴۰ سال زندان محکوم کرده است.

بر اساس معلومات وبسایت میزان قوهٔ قضاییهٔ ایران، اولیور ویند کاستل همچنان به پراخت جریمهٔ نقدی معادل دو برابر بهای ریالی ۵۰۰ هزار دالر قاچاق شده محکوم شده است.

او به دلیل قاچاق این مقدار دالر به ۷۴ ضربهٔ شلاق نیز محکوم شده است.

قوهٔ قضایی ایران گفته است که محکمهٔ بدوی این کشور ویند کاستل ۴۱ ساله را نخست در حضور وکیل مدافعش به اتهام "جاسوسی علیه جمهوری اسلامی ایران به نفع سرویس اطلاعاتی بیگانه" به ۱۲.۵ سال حبس محکوم کرد و سپس به اتهام همکاری با دولت امریکا علیه ایران او را به ۱۲.۵ سال حبس دیگر محکوم کرد.

این شهروند بلجیم همچنان به اتهام قاچاق ۵۰۰ هزار دالر به ۲.۵ سال حبس محکوم شده است.

به اساس گزارش میزان، وی به اتهام پولشویی نیز به مجازات ۱۲.۵ سال حبس و "مصادره اصل مال درآمد و عواید حاصل از ارتکاب جرم منشا و جرم پولشویی در نظر گرفته است".

قوهٔ قضاییه ایران گفته است که این شهروند بلجم ۲۰ روز برای استیناف طلبی مهلت دارد.

مقامات ایرانی ویند کاستل را در ماه فبروری سال ۲۰۲۲ بازداشت کردند و تا اکنون در حبس به سر می‌برد.

حکومت بلجیم این اقدام تهران را "غیر انسانی" خوانده است.

وزارت خارجهٔ بلجیم گفته است که در مورد اتهامات و فیصله محکمه به بلجیم هیچ گونه معلومات ارایه نشده است.

گروه‌های حقوق بشری و حامیان ویند کاستل می‌گویند که او بر اساس "پالیسی گروگانگیری" حکومت ایران باز داشت شده و تهران تلاش دارد در بدل رهایی او یک دپلومات ایرانی محکوم به اعمال تروریستی را از بند رها کند.

اسد الله اسدی در سال ۲۰۲۱ به طرح حملهٔ که قرار بود یک گردهمایی ایرانی‌های تبعیدی را در سال ۲۰۰۸ در پاریس هدف قرار دهد، محکوم شده است.

خدمات استخبارات اروپا آن حمله را خنثی کرد و این دپلومات مقیم اتریش به جرم فراهم آوری مواد انفجاری به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG