لینک های دسترسی

Breaking News

اختطاف امریکاییان از سوی ملیشه های تحت حمایت ایران


نیرو های عراقی در حال تصفیۀ شهر رمادی

مقامات ایالات متحده و عراق میگویند سه تن از اتباع ایالات متحده که هفتۀ گذشته در بغداد ناپدید شدند، در حقیقت از سوی ملیشه های تحت حمایت ایران ربوده شده و در قید آنان به سر میبرند.

دو مقام استخباراتی عراق به روز سه شنبه گفتند که افراد مسلح ناشناس، سه امریکایی را به روز جمعه از یک اقامتگاه شخصی در ناحیۀ دوره در جنوبشرق بغداد ربودند. پس از خروج نیرو های امریکایی در سال ۲۰۱۱ از عراق، این نخستین باریست که اتباع ایالات متحده درآن کشور اختطاف میشوند.

در همین حال مقامات ایالات متحده میگویند واشنگتن دلیلی در دست ندارد که باور کند در این قضیه دست تهران دخیل بوده باشد و نه هم به این باور است که گویا سه فرد ربوده شدۀ امریکایی در ایران نگهداشته میشوند.

منابع عراقی میگویند که این افراد به دلیل امریکایی بودن شان ربوده شده اند نه به دلایل مالی و یا هم وظایف شان. گفته میشود که این سه نفر، کارمندان یک شرکت کوچکی است که زیر چتر یک قرارداد با اردوی ایالات متحده، به شرکت بزرگ جنرال داینامیکس کار میکند.

هشام الهاشمی یک تحلیلگر در بغداد که مشاور حکومت نیز است، میگوید این ربایش ها به منظور خجل ساختن و تضعیف حیدر العبادی صدراعظم عراق صورت گرفته است. عبادی در تلاش است که روابط کشور خود با ایران و ایالات متحده را، در تعادل نگهدارد.

الهاشمی میگوید که ملیشه های تحت حمایت ایران از پیروزی اردوی عراق در جنگ رمادی، که به کمک ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده و بدون دخالت این ملیشه ها به دست آمد، رنجیده اند.

شبه نظامیان شیعه در جنگ بازپس گیری شهر رمادی از گروه داعش، در حاشیه نگهداشته شدند زیرا از تشدید خشونت های فرقوی آنان با باشندگان سنی شهر رمادی، هراس وجود داشت.

منبع: رویترز

برگردان: احمد فؤاد لامع

XS
SM
MD
LG