لینک های دسترسی

Breaking News

کری: کرزی در آستانۀ دو رویداد تاریخی قرار دارد


رئیس جمهور افغانستان و وزیر خارجۀ ایالات متحده، هر دو برنامه ها برای گشایش دفتر سیاسی طالبان را در دوحه، پایتخت قطر به صفت بخشی از روند مصالحه و آشتی ملی در افغانستان تایید کردند.

درحالیکه نیرو های خارجی مستقر در افغانستان برای کاهش عملیات محاربوی شان تا پایان سال ۲۰۱۴ آمادگی می گیرند، وزیر خارجۀ ایالات متحده ابراز امیدواری می کند که جنگجویان طالب علایق خود را با القاعده قطع کرده، سلاح خود را بر زمین گذاشته و با پیروی از قانون اساسی افغانستان از حقوق زنان و اقلیت ها پاسبانی کنند.

اما وزیر خارجۀ ایالات متحده هشدار داد که اگر طالبان به این کار مبادرت نورزند، رئیس جمهور باراک اوباما تصریح کرده است که ایالات متحده اجازه نخواهد داد که قربانی های قابل ملاحظۀ امریکایی ها جهت معکوسی را به خود اختیار کند.

تا کنون رهبران طالب ملاقات و مذاکره با رئیس جمهور کرزی را رد کرده و او را جاسوس ایالات متحده می خوانند. اما آقای کرزی می گوید که آن مذاکرات از پیش به گونۀ غیر رسمی در جریان است.

جان کری از سال ۲۰۰۸ به اینسو شش مرتبه از افغانستان دیدن کرده است. مقام های امریکایی با توجه بر پیشینۀ روابط شخصی آقای کری با رئیس جمهور کرزی به این باور اند که وی می تواند روابط متشنج را تسهیل بخشد.

آقای کرزی به تازگی ایالات متحده و طالبان را به سازش با هم به منظور تضعیف حکومت افغانستان متهم کرد، اما وی در جریان کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که رسانه ها اظهارات او را در مورد نیرو های امریکایی و طالبان به گونۀ نادرستی تفسیر کرده اند.

پسگرد سیاسی

رئیس جمهور کرزی یکبار دیگر بر این ادعا پافشاری کرد که نیرو های ویژۀ عملیاتی امریکا در ولایت میدان وردک از ملیشه های محلیی حمایت کرده اند که به شکنجه و کشتار غیر نظامیان متهم می باشند. این ادعا به توافقنامۀ خروج نیرو های امریکایی از آن بخش ولایت میدان وردک منجر شد.

آقای کرزی گفت که هدف از بیان آشکارای موضوعات، توهین متحدین افغانستان نبوده بلکه اصلاح وضعیت می باشد. زیرا به گفتۀ آقای کرزی حفاظت و حراست مردم افغانستان، وجیبۀ رئیس جمهور آن کشور است.

وزیر خارجۀ ایالات متحده با ابراز خرسندی از تشریحات آقای کرزی در مورد مسایل مورد کشیدگی میان دو طرف گفت که هیچ اختلاف نظری در بارۀ نقش ایالات متحده برای انکشاف نیرو های امنیتی افغان و تشویق طالبان برای پیوستن به صلح به ویژه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، وجود ندارد.

آقای کری با اشاره به روند انتقال و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده در افغانستان گفت که رئیس جمهور کرزی در آستانۀ رویداد های تاریخی قابل عطفی قرار دارد که می تواند کشور را از یک شرایط نهایت دشوار بیرون بکشد. اما او این دو رویداد را پرچالش و آزمون برانگیز عنوان کرد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده در جریان دیدارش از افغانستان برنامه دارد تا با مقامات جامعۀ مدنی و مسئولان انتخاباتی افغانستان دیدار کرده و در بارۀ آمادگی های آنان برای برگزاری انتخابات برنامه ریزی شدۀ ماه اپریل سال ۲۰۱۴ صحبت کند.
XS
SM
MD
LG