لینک های دسترسی

واکسین ملاریا تا دو سال دیگر انکشاف می یابد


ملاریا روزانه نزدیک به دو هزار انسان و بیشترینه کودکان زیر سن پنج سال را از بین می برد.
پلان سال ۲۰۱۳ برای واکسین ملاریا حوزۀ پژوهشی واکسین را گسترش بخشیده و خواستار واکسینهایی می شود که بتوان با تجویز آن واقعات ملاریا را ۷۵ در صد کاهش داد و نیز آنرا در همه ساحات واگیر بیماری تطبیق کرد.

ملاریا نزدیک به ۱۰۰ کشور را متاثر می سازد اما به گونۀ ویژه بار سنگین آن بر دوش کشور های واقع در جنوب صحرای بزرگ افریقا است.

داکتر واسع مورثی از بخش معافیت و واکسین سازمان جهانی صحت می گوید که بیشتر قربانیان این بیماری را کودکان زیر سن ۵ سال تشکیل می دهد.

او می گوید که بر اساس تازه ترین ارقام سازمان جهانی صحت، همه ساله حدود ۶۶۰ هزار نفر در اثر ابتلا به ملاریا از بین می رود به این معنا که در یک روز شمار مرگ و میر ناشی از ملاریا به حدود دو هزار نفر می رسد.

آقای مورثی اضافه می کند که شمار مجموعی واقعات ملاریا در جهان سالانه به ۲۱۹ میلیون واقعه می رسد که بیشتر قربانیان آن کودکان به ویژه در کشور های افریقایی استند.

پرازیت های ملاریا که انسان ها را مصاب می سازند عبارتند از پلازمودیم های فلسیپاروم، ویواکس، اووال، ملاریا و نولسی که تا کنون هیچ واکسینی برای وقایه از آنها معرفی نشده است.

کودکان افریقایی با بیشترین خطر ابتلا به ملاریا روبرو اند.
کودکان افریقایی با بیشترین خطر ابتلا به ملاریا روبرو اند.
پلازمودیم فلسیپاروم خطرناک ترین شکل ملاریا بوده و عامل بیشتر مرگ و میر ناشی از این بیماری است. پلازمودیم ویواکس شاید مرگ و میر زیادی را سبب نشود، اما عامل اکثر واقعات جدید ملاریا است.

به گفتۀ مورثی مرگ و میر ناشی از ملاریا در یک دهۀ گذشته ۲۶ در صد کاهش یافته است که دلیل آن پیشرفت ها در زمینۀ تشخیص بهتر، عرضۀ دوای موثرتر، توزیع پشه خانه های حاوی مواد حشره کش و کاهش شمار پشه های حامل پرازیت ملاریا می باشد.

آقای مورثی می گویدکه پلان سال ۲۰۱۳ برای واکسین ملاریا بر اساس طرحی ساخته شده است که در سال ۲۰۰۶ پیشکش شده بود. اما به گفتۀ وی این هدف مستلزم جد و جهد زیاد می باشد چون واکسینهای جدید باید پلازمودیم های ویواکس و فلسیپاروم را مهار کند.

طرح اصلی برای ساختن واکسین ملاریا در برگیرندۀ هدفی برای انکشاف واکسین بر ضد فلسیپاروم تا سال ۲۰۱۵ بود. مورثی می گوید که اگر نسل دوم واکسینهای ملاریا تا سال ۲۰۳۰ موفقانه انکشاف یابد، در کنار سایر اقدامات مهار کننده یک مکمل حایز اهمیت بوده می تواند.

تا کنون روشن نیست که آیا اهداف تعیین شده برای سال ۲۰۱۵ برآورده خواهد شد. هم اکنون ۲۷ نوع واکسین ملاریا برای آزمایشات کلینیکی معرفی شده است. پیشرفته ترین کاندید این واکسین در مرحلۀ سوم آزمایشی قرار دارد. نتایج این واکسین در سال ۲۰۱۵ قابل دسترس شده و سپس مورد بررسی تنظیماتی قرار خواهد گرفت.

طرح جدید برای انکشاف واکسین ملاریا یک تلاش جمعی ایالات متحده، حکومات و ادارات اروپایی، کمک کنندگان و سازمان های بین المللی غیردولتی است که از سوی سازمان جهانی صحت رهبری می شود.

گزارشگر: جودی کپوا
برگردان: نجیب الله احمدیار
XS
SM
MD
LG