لینک های دسترسی

Breaking News

وحید عمر: طرح جدید صلح غنی، رد نقشۀ کسی نیست


مشاور رییس جمهور افغانستان می‌گوید که طرحی جدید نقشۀ راه صلح حکومت این کشور است و طرح هیچ کسی رد یا تایید نمی‌کند.

وحید عمر، روز پنجشنبه ۲۵ مارچ (پنجم حمل) به خبرنگاران گفت که رییس جمهور غنی حد اقل از سه سال به این طرف برای صلح طرح داشته است و مختص به برگزاری انتخابات نیست.

آقای عمر افزود: "رییس جمهور یک نقشۀ راه برای صلح آماده کرده، نقشۀ راه صلح رییس جمهور در جواب و رد و تایید نقشۀ کسی دیگر نیست، نقشۀ حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح است."

مشاور رییس جمهور افغانستان تاکید کرد که این نقشه راه صلح، ابعاد مختلف روند صلح را در بر می‌گیرد و یکی از مسایلی که در آن طرح شده "انتقال اقتدار از طریق آرای مردم" است.

آقای عمر افزود که انتقال قدرت از هر طریقی به جز از انتخابات، نه تنها منجر به صلح عادلانه و پایدار در افغانستان نمی‌شود، بلکه خطر بی‌ثباتی این کشور را بیشتر می‌کند.

به گفتۀ مشاور رییس جمهور افغانستان، صلح که میان چند "نخبه" صورت بگیرد و حکومتی که میان آن‌ها تقسیم شود، مردم افغانستان "آن را از خود نخواهند دانست".

این در حالی است که خبرگزاری رویترز روز گذشته به نقل از سه مقام ارشد حکومت افغانستان گزارش داد که رییس جمهور، محمد اشرف غنی - پس از رد پیشنهاد صلح ایالات متحده - پیشنهاد متقابل خویش را تحت یک طرح صلح ارایه خواهد کرد که انتخابات پیش از وقت ریاست جمهوری در جریان شش ماه، شامل آن است.

یکی از این مقامات ارشد حکومت افغانستان به شرط افشا نشدن نامش گفته است: "این پیشنهاد متقابل که ما آن را در نشست استانبول ارایه خواهیم کرد، انتخابات پیش از وقت ریاست جمهوری در آن شامل خواهد بود، اگر طالبان به آتش‌بس توافق کنند."

پیش از این، زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان طرحی را به حکومت این کشور پیشنهاد کرد که، بر اساس گزارش‌ها، تشکیل "حکومت انتقالی صلح افغانستان" در آن شامل بوده است که در نهایت "پس از تصویب قانون اساسی جدید و انتخابات ملی" قدرت را به یک دولت دایمی منتقل خواهد کرد.

این مقام افغان گفته است که آقای غنی ماه آینده در ترکیه از این طرح پرده خواهد برداشت تا اشاره‌ای به رد پیشنهاد واشنگتن مبنی بر حکومت موقت باشد.

در این حال، گروه طالبان این طرح حکومت افغانستان را رد کرده است؛ اما وحید عمر گفت که آن گروه تا اکنون در مورد این طرح هیچ چیزی نمی‌داند.

آقای عمر افزود: "نه خودشان (طالبان) چیزی ارایه می‌کنند و نه چیزی که برای شان ارایه می‌شود، تدقیق لازم را در موردش می‌کنند و فقط رد و تایید که نشات می‌گیرد از شیوۀ کارشان...بحث نیست، تدقیق نیست، انعطاف نیست، یک گروه بسته که فقط رد و تایید، ویتو کردن را یاد دارند."

او از طالبان خواست که در نشست‌های چون دوحه و ترکیه بیایند و دیدگاه شان را به مردم افغانستان تشریح کنند و شیوه‌ای کنونی آن‌ها (رد و تایید) در این کشور حالا کارساز نیست.

XS
SM
MD
LG