لینک های دسترسی

Breaking News

حقانی: بی‌سوادی عامل اصلی افزایش فقر در افغانستان است


همزمان با بسته‌ماندن مکاتب متوسطه و لیسۀ دختران در افغانستان، انس حقانی، یک عضو برجستۀ گروه طالبان&،‌می‌گوید که در کنار بیکاری و جنگ، بی‌سوادی از عوامل عمدۀ فقر در این کشور است.

آقای حقانی این اظهارات را روز سه شنبه هفتم جون (۱۷ جوزا) در یک نشست خبری بیان کرده و گفت که پس از حل مشکلات اقتصادی، به معضل بی‌سوادی نیز رسیدگی خواهد شد.

این در حالی است که پس از تسلط دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، این گروه دروازه‌های مکاتب متوسطه و لیسه را به روی دانش‌آموزان دختر مسدود کرده و حکومت این گروه برخلاف تعهدات شان به تاریخ سوم حمل، روز نخست سال تعلیمی جدید، اعلام کرد که مکاتب دختران برای مدت نامعلوم مسدود باقی خواهد ماند.

دو روز پیش، گزارش‌های به نشر رسید که طالبان به زودی دروازه‌های مکاتب دخترانه را به روی دختران باز خواهند کرد. در یک مکتوبی که در رسانه‌های اجتماعی نشر شد، از سوی این وزارت به حوزه‌های تعلیمی معارف شهر کابل اطلاع داده شده بود که در پی "فیصلهٔ کمیتهٔ آغاز مکتب‌های اناث بالاتر از صنف ششم به ریاست عبدالحکیم شرعی، رییس ستره محکمهٔ امارت اسلامی افغانستان، به تمام مکاتب هدایت داده می‌شود تا تمامی مکتب‌های شهر کابل از صنف اول تا دوازدهم از تاریخ ۲۱ جوزای ۱۴۰۱ [۱۱ جون ۲۰۲۲] آغاز شود."

اما عزیز احمد ریان، سخنگوی وزارت معارف حکومت طالبان، در پاسخ به پرسش صدای امریکا گفت که این مکتوب "جعلی" بوده و خبر بازگشایی مکاتب دختران درست نیست.

استخدام هزاران آموزگار

وزارت معارف حکومت طالبان هفت‌هزار و ۲۵۲ بست معلمی و بست‌های پنجم و ششم اداری را اعلام کرده است. مقامات حکومت طالبان گفته اند که روند استخدام در این بست‌های وزارت معارف، به گونۀ شفاف انجام خواهد شد.

مولوی بسم‌الله نعمانی، رییس استخدام وزارت معارف حکومت طالبان، در این نشست خبری گفت که از جملۀ این بست‌ها، بیش از دو هزار آن برای آموزگاران زن و بیش از پنج‌هزار متباقی برای آموزگاران مرد اختصاص یافته است.

به گفتۀ مقامات حکومت طالبان، در این بست‌ها افراد بر اساس توانمندی و شایستگی شان از طریق رقابت آزاد استخدام خواهند شد.

عبدالقدیر خموش، رییس ادارۀ ملی امتحانات، گفت که هم اکنون کار روی فهرست نهایی آموزگاران برای امتحان بست‌های پنجم و ششم در ۲۰ ولایت جریان دارد.

آمار وزارت معارف حکومت طالبان نشان می‌دهد که همین اکنون نزدیک به ۲۵۰هزار آموزگار در مکاتب افغانستان مصروف تدریس اند که از این میان، حدود ۱۰۰هزار آن را زنان تشکیل می‌دهند.

پیش از این سازمان ملل متحد گفته بود که برای حمایت از آموزگاران در افغانستان، به ۲۵۰ میلیون دالر بودجه نیاز است. دفتر حمایت از کودکان این سازمان در ماه فبروری امسال گفته بود که به ۱۹۴هزار آموزگار زن کمک مالی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG