لینک های دسترسی

Breaking News

خواب بد ما را برای رویارویی با ترس در بیداری آماده می‌کند – پژوهش


یافته‌های یک پژوهش جدید نشان داده است که خواب‌های ترسناک و کابوس می‌تواند انسان را برای رویارویی با ترس در زندگی واقعی آماده کند.

دانشمندان سویسی و امریکایی پس از بررسی فعالیت مغز هنگام خواب دیدن به این نتیجه رسیده اند که خواب بد، کارایی مغز را در برخورد با ترس در بیداری بالا می برد.

دانشمندان پوهنتون‌های ژنیو سویس و وسکانسن امریکا همچنین به این نتیجه رسیدند که شاید بتوان از خواب دیدن به عنوان یک روش درمانی برای اختلالات روانی استفاده کرد.

اما این پژوهش تاثیرات کابوس‌های معمولی، نه خواب‌های ترسناک تکان‌دهنده، را ارزیابی کرده است و رابطۀ آن را با احساسات فرد در بیداری مطالعه کردند.

یافته‌های این پژوهش که در ژورنال علمی "نقشه برداری مغز" نشر شده است، خواب بد را برای ارتقای توانمندی انسان در رویارویی با شرایط ترسناک واقعی، کمک کننده ارزیابی کرده است.

دانشمنندان گفته اند که زمانیکه یک فرد از یک خواب بد بیدار می شود، قسمتی از مغز که مسوول واکنش‌ به ترس است، کارایی بیشتری پیدا می کند.دانشمندان نتیجه گرفتند که خواب بد راهی است که افراد را برای برخورد با ترس در واقعیت آماده می کند.

با بالا رفتن میزان خواب های بد، آن بخش از مغز که ترس را مدیریت می کند بیشتر فعال می شود.

پژوهشگران معتقدند که خواب بد در واقع تمرینی برای مواجه شدن با ترس در زمان بیداری است و احساساتی که شخص در خواب تجربه می کند با احساسات او در بیداری ارتباط دارد.

البته مزیت خواب بد تنها تا زمانی است که این خواب تبدیل به کابوس تکان دهنده نشود؛ چرا که در آن صورت تاثیر منفی آن در بیداری و ضرر آن برای سلامت جسم و روان بیشتر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG