لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان همتای هندی‌اش را به مناظرۀ تلویزیونی دعوت کرد


عمران خان، صدر اعظم پاکستان می‌گوید که مایل است برای حل اختلافات با هند، مناظرهٔ تلویزیونی با نرندرا مودی، صدر اعظم آن کشور داشته باشد.

آقای خان روز سه شنبه ۲۲ فبروری (سوم حوت) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی روسی "آر تی" گفت:"من دوست دارم با نرندرا مودی در تلویزیون مناظره کنم. "

صدر اعظم پاکستان گفت که اگر اختلافات از طریق بحث حل شود برای میلیاردها نفر در شبه قاره هند مفید خواهد بود.

آقای مودی تاکنون به درخواست عمران خان پاسخی نداده است.

صدراعظم پاکستان گفت: "هند به کشوری متخاصم تبدیل شده است، بنابراین تجارت با آنها به حداقل رسیده است."

پیش از این رزاق داود یک مقام ارشد تجاری پاکستان نیز به خبرنگاران گفته بود که از روابط تجاری با هند حمایت می‌کند چون به نفع هر دو کشور است.

هند و پاکستان، دو قدرت هسته‌ای در جنوب آسیا، از زمان استقلال در ۱۹۴۷ همواره در رقابت باهم بوده اند، در سه جنگ بر سر کشمیر و جدایی بنگلادش باهم جنگیده‌اند.

آقای خان گفت که گزینه‌های تجارت منطقه‌ای پاکستان از قبل محدود بوده، زیرا ایران همسایه جنوب غربی آن، تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار دارد و افغانستان در غرب، درگیر دهه‌ها جنگ بوده است.

اما پاکستان با همسایه شمالی خود، چین که میلیاردها دالر را برای زیربناها و پروژه های دیگر در پاکستان سرمایه‌گزاری کرده است، روابط اقتصادی قوی دارد.

سفر خان به روسیه

قرار است عمران خان روز چهارشنبه به مسکو رفته و با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه دیدار کند.

وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای گفته است که عمران خان به دعوت ولادیمیر پوتین در سفر رسمی دو روزه به مسکو می‌رود.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید در این سفر "طیف وسیعی از مسایل روابط دوجانبه از جمله همکاری‌های انرژی را بررسی خواهند کرد. آنها همچنین در مورد مسایل مهم منطقه‌ای و بین المللی از جمله اسلام هراسی و وضعیت افغانستان تبادل نظر خواهند کرد. "

این سفر دو روزه که نخستین سفر یک رهبر پاکستان به روسیه در دو دهه اخیر می‌باشد، قبل از بحران کنونی اوکراین برنامه ریزی شده بود.

آقای خان درباره بحران اوکراین گفت:"این به ما مربوط نمی‌شود، ما با روسیه روابط دوجانبه‌ای داریم و واقعاً می‌خواهیم آن را تقویت کنیم. "

XS
SM
MD
LG