لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت یازده مورد مثبت نوع دوم پولیو در افغانستان


آرشیف
آرشیف

مسوولین وزارت صحت عامۀ افغانستان از ثبت ۱۱ واقعۀ مثبت نوع دوم پولیو در هفت ولایت این کشور خبر می‌دهد.

این واقعات در ولایت‌های هلمند، قندهار، فراه، ارزگان، غزنی، زابل و فاریاب گزارش شده است.

این در حالی است که هنوز هم شماری از کودکان در برخی از مناطق ناامن از گرفتن دو قطره واکسین پولیو محروم اند.

به اساس معلومات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده امریکا (سی دی سی)، سه نوع ویروس وحشی پولیو وجود دارد (نوع۱، نوع۲ و نوع۳) که برای جلوگیری از مبتلا شدن به آن، باید همه کودکان زیر پنج سال از طریق واکسین محافظت شوند.

غلام دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان به صدای امریکا گفت که علایم نوع اول و دوم پولیو یکسان بوده و درصورت مصاب شدن، هر دو نوع آن کودکان را برای همیش فلج می‌سازد.

او گفت: "از لحاظ فلج اطفال اگر ببینیم هیچ تفاوتی بین نوع اول و دوم ویروس وجود ندارد. نوع اول و دوم هر دو فلج دائمی به بار می‌آورد و اعراض و علایم تقریباً مشابه دارند، فقط نتیجه لابراتواری می‌تواند نوع آن‌ها را مشخص سازد."

میرجان راسخ، مسوول مطبوعاتی برنامۀ محو پولیو به صدای امریکا گفت که در دو هفتۀ گذشته شش واقعه و در جریان هفتهٔ جاری پنج واقعه جدید را ثبت کرده اند.

او گفت: "پنج مورد مثبت نوع دوم پولیو به تازگی گزارش شده است که تعداد مجموعی واقعات مثبت پولیو را در سال ۲۰۲۱ به ۱۱ مورد افزایش می‌دهد."

آقای راسخ افزود: " فعلاً دامنه ویروس نوع دوم در ساحات ناامن و غیرقابل دسترس گسترش یافته است که به گفتۀ وی در این مناطق برعلاوه نوع اول، نوع دوم ویروس پولیو هم تثبیت شده است."

او از تمام خانواده‌ها خواست تا واکسین در کمپاین های واکسیناسیون پولیو کودکان شان را واکسین کنند، زیرا هر نوع غفلت می‌تواند آمار واقعات نوع دوم پولیو را افزایش دهد.

در جریان سال گذشته میلادی به تعداد ۵۶ واقعۀ مثبت نوع اول پولیو در سراسر افغانستان گزارش شده بود.

XS
SM
MD
LG