لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت شش مورد جدید پولیو در افغانستان؛ شمار واقعات به ۳۱ رسید


آرشیف

مسوولین برنامۀ محو پولیو از ثبت شش واقعۀ تازه نوع دوم پولیو در افغانستان خبر دادند که با این حساب، شمار مجموعی موارد نوع دوم پولیو در سال جاری در افغانستان به ۳۰ و شمار مجموعی موارد پولیو به ۳۱ رسید.

میرجان راسخ، مسوول مطبوعاتی برنامۀ محو پولیو به صدای امریکا گفت که این واقعات از چهار ولایت افغانستان گزارش شده است.

او گفت: " در دو روز اخیر، شش واقعۀ مثبت پولیو از ولایت‌های زابل، هرات، غزنی و بادغیس گزارش شده است، که به گفتۀ وی سه واقعه در زابل، یک واقعه در هرات و یک یک واقعه در غزنی و بادغیس به ثبت رسیده است".

او افزود، این کودکان در مناطقی ناامن به پولیو مصاب شده اند جایکه واکسیناتوران ما نمی‌توانند به سبب مخالفت طالبان مسلح کمپاین های خانه به خانه را تطبیق کنند.

آقای راسخ تاکید کرد که اگر خانواده‌ها اطفال شان را جهت واکسین به کلینیک ها حاضر نکنند، شاید آمار واقعات پولیو در سال جاری میلادی بشکل بی سابقه‌ای افزایش یابد.

به گفتۀ آقای راسخ، یگانه خوشبینی موجود، کاهش واقعات نوع اول پولیو می‌باشد که در مقایسه با سال گذشته سیر نزولی داشته است.

او گفت: " امسال در تعداد واقعات نوع اول پولیو کاهش چشمگیری دیده می‌شود. سال گذشته در همین ماه [اپریل] تعداد واقعات مثبت نوع اول پولیو به ۱۲ مورد می‌رسید، در حالیکه امسال این رقم فقط به یک واقعه کاهش یافته است."

باشندگان ولایت های ناامن کشور از افزایش واقعات پولیو بسیار نگران هستند و از مسوولین صحی کشور می‌خواهند تا هر چه عاجل دست به کار شوند و نگذارند کودکان بیشتری به این مرض مصاب شوند.

حسین، یک تن از والدین به صدای امریکا گفت: " کودکان نباید قربانی اهداف سیاسی دو طرف درگیر شوند، آن‌ها باید اجازه دهند تا والدین به راحتی اطفال شان را واکسین نمایند".

او خطاب به والدین گفت، اطفال تانرا واکسین نمایید، زیرا یک غفلت کوچک می‌تواند آن‌ها را برای دایم فلج کند.

مسوولین صحی نیز از مردم می‌خواهند تا با واکسیناتوران همکاری کنند و با تطبیق دو قطره واکسین پولیو اطفال شان‌را از مصاب شدن به فلج کودکان نجات دهند.

XS
SM
MD
LG