لینک های دسترسی

Breaking News

گردش پولیو از چهار به ۲۰ ولسوالی افغانستان افزایش یافته است-مقام‌ها


گردش ویروس پولیو در چهار سال گذشته از چهار به ۲۰ ولسوالی افزایش یافته است
گردش ویروس پولیو در چهار سال گذشته از چهار به ۲۰ ولسوالی افزایش یافته است

مسوولین برنامۀ محو پولیو می‌گویند که مهار گردش ویروس پولیو در افغانستان فقط با پوشش ۹۵ فیصدی کودکان زیر سن پنج سال امکان پذیر است.

میرجان راسخ، مسوول مطبوعاتی برنامۀ محو پولیو به صدای امریکا گفت که عدم دسترسی واکسیناتوران به هزارها کودک در نقاط مختلف افغانستان سبب شده است تا ساحه گردش ویروس پولیو در این کشور افزایش یابد.

او گفت: "واکسیناتوران ما در سال جاری نتوانستند در بسیاری از مناطق کشور به کودکان زیر پنج سال واکسین تطبیق نمایند که این کار باعث انتشار ویروس پولیو در آن مناطق گردید."

مقامات در گذشته مخالفت گروه طالبان با کمپاین‌های خانه به خانه و تبلیغات نادرست در مورد واکسین پولیو را از دلایل عدم رسیدن واکسین به تمامی کودکان در افغانستان عنوان کرده بودند.

آقای راسخ گفت که فقط پوشش ۹۵ فیصدی کودکان می‌تواند در مهار گردش ویروس پولیو کمک کند، در غیر آن این ویروس به ساحات دیگر نیز گسترش می‌یابد.

او افزود، در سال ۲۰۱۶ موارد مثبت ویروس پولیو فقط در چهار ولسوالی ولایت های جنوب و شرق افغانستان تثبیت شده بود، اما با گذشت زمان این ویروس به بیش از ۲۰ ولسوالی کشور سرایت کرده است.

مسوولین می‌گویند که یگانه راه جلوگیری از گسترش و محو پولیو در افغانستان همکاری همه جانبه مردم و خانواده‌ها است.

افغانستان و پاکستان تنها دو کشوری جهان است که پولیو هنوز هم در آن وجود دارد و از کودکان این کشورها همواره قربانی می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG