لینک های دسترسی

Breaking News

باشندگان ۱۰۰ ولسوالی افغانستان از تطبیق واکسین پولیو محروم اند


آرشیف

مسوولین برنامه محو پولیو در افغانستان گفته اند که واکسیناتوران نمی‌توانند در بیش از ۱۰۰ ولسوالی آن کشور واکسین پولیو را تطبیق کنند.

با وجود اینکه کمپاین‌های ضد پولیو پس از یک تاخیر چند ماهه در ۱۴ سپتمبر (۲۴سبنله) سال جاری آغاز شد، اما آمار و ارقام کودکان مصاب به بیماری پولیو همواره رو به افزایش است.

غلام دستگیر نظری، مسوول معافیت کتلوی وزارت صحت عامۀ افغانستان گفت که در بعضی ولسوالی‌ها میانجگیری بزرگان قومی راه را برای تطبیق کمپاین‌های ضد پولیو باز کرده است، اما به گفتۀ وی هنوز هم در ۱۰۰ ولسوالی افغانستان کودکان از دریافت واکسین پولیو محروم اند.

او افزود که این ولسوالی‌ها در ولایت‌های جنوب، جنوب غرب، شمال و شمال شرق موقعیت دارند که بنابر نا امنی های دوامدار و ممانعت طالبان مسلح از تطبیق کمپاین خانه به خانه پولیو محروم می‌شوند.

به گفتۀ آقای نظری در هر کمپاین ضد پولیو بیشتر از یک میلیون کودک زیر سن پنج سال از گرفتن واکسین محروم می‌شوند که بیشتر آنان در ولایت های قندهار، هلمند، ارزگان و زابل زندگی می‌کنند.

با وجود تهدید های امنیتی، باشندگان این ولسوالی‌ها از مسوولین مربوطه خواهان تطبیق واکسین پولیو در مناطق شان شده اند.

شماری از والدین نگرانی‌های عمیق خویش‌ را از عدم تطبیق خانه به خانه واکسین پولیو ابراز کرده و مدعی اند که این کار سبب شده است تا تعداد مبتلایان پولیو در مناطق شان افزایش یابد.

سمیرا، یک تن از مادرانی که خود حامی تطبیق واکسین پولیو است، از تمام والدین خواست که به هر شکل ممکن کودکان خویش را واکسین کنند تا از بیماری فلج در امان بمانند.

او گفت: "ما از طالبان مسلح نیز می‌خواهیم تا کمپاین های خانه به خانه واکسین پولیو را در مناطق تحت نفوذ خود اجازه داده و کودکان را از آسیب این بیماری مدهش نجات دهند".

عدم دسترسی واکسیناتوران به ولسوالی های نا امن افغانستان باعث شده است که شمار کودکان قربانی ویروس پولیو در سال روان در افغانستان به ۵۳ برسد.

XS
SM
MD
LG