لینک های دسترسی

Breaking News

صدراعظم پولند به ناتو؛ برای حل بحران مهاجرین اقدام کنید


صدراعظم پولند روزیکشنبه ۱۴ نومبر (۲۳ عقرب) از ناتو خواست تا برای حل بحران مهاجرین در امتداد مرز با بلاروس، "اقدامات مستحکم" را روی دست بگیرد.

ماتیوش موراویسکی، صدراعظم پولند، گفته است که با لیتوانیا و لتویا در حال مشوره است و تاکید کرده است که بحران مهاجرین به حدی جدی است که تنها ابراز نگرانی در این مورد بسنده نیست.

موراویسکی افزود:‌"به نظر می‌رسد که [اقدام برای رسیدگی به بحران مهاجرین] بیشتر و بیشتر ضروری است. در این مرحله،‌ تنها ابراز نگرانی آشکار کافی نیست. ما نیاز به اقدامات جدی و تعامل همه متحدین ما داریم."

صدراعظم پولند اضافه کرده است که بدون شک موضوع بحران مهاجرت میان مرز بلاورس و پولند بی‌نهایت جدی شده است و تنها "حرف" نمی تواند جلو عملکرد "رژیم الکساندر لوکاشینکو" رییس جمهور بلاروس را بگیرد.

این در حالی است که هزاران پناهجو به بلاروس به این امید سرازیر شده اند تا خود را به کشور‌های اروپایی برسانند، اما این مهاجران در سرمای شدید در مرز میان دو کشور گیر مانده اند.

حکومت پولند برای جلوگیری از ورود مهاجران غیر قانونی به داخل قلمرو آن کشور تلاش دارد در امتداد مرز با بلاروس دیوار احداث کند؛ اقدامی که ۲۵۰ میلیون دالر هزینه برخواهد داشت.

صدراعظم پولند گفته است که تمام اعضای اتحادیهٔ اروپا باید در ساخت دیوار میان مرز پولند و بلاروس سهم بگیرند و تاکید کرد که کشورش روزانه هزینه‌های بزرگی را برای جلوگیری از ورود مهاجران غیر قانونی به داخل اتحادیهٔ اروپا می پردازد و این اتحادیه را در برابر موجی تازهٔ‌ مهاجران محافظت می‌کند.

موراویسکی گفته است که رهبران اتحادیهٔ اروپا ممکن در مورد وضع تعزیرات بیشتر بر بلاروس بحث کنند و این بحث شامل مسدود کردن کامل سرحد میان پولند و بلاروس خواهد بود.

در همین حال، خبرگزاری رویترز از قول جوسپ بوریل، رییس روابط خارجی اتحادیهٔ اروپا، گزارش داده است که این اتحادیه روز دوشنبه ۱۵ نومبر ممکن تعزیرات بر بلاروس را گسترده تر بسازد؛ تعزیراتی که شرکت‌های هوایی و ترانسپورتی را نیز هدف قرار خواهد داد که در انتقال مهاجران غیر قانونی دخیل اند.

XS
SM
MD
LG