لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: همکاری منطقوی ما را از فقر به ثروت میرساند


رئیس جمهور افغانستان روز جمعه در ترکمنستان گفت که پروژه انتقال گاز موسوم به تاپی محدود به انتقال لولۀ گاز نیست، بلکه پروژه های مرتبط به آن موجب رشد و انکشاف اقتصادی در سایر نقاط افغانستان خواهد شد.

محمد اشرف غنی که در مراسم اختتامیه پروژه تاپی به ترکمنستان سفر کرده بود در میان رهبران کشور های ترکمنستان، پاکستان و هند گفت که "افغانستان سیاست وصل دارد، نه جدایی و امروز بعد از بیش از یک قرن جدایی، آسیای جنوبی به آسیای مرکزی از طریق افغانستان وصل میگردد."

آقای غنی همچنین گفته است که پروژه تاپی از اهمیت ویژه اقتصادی برای افغانستان برخوردار خواهد و تاکید کرد که " این پروژه تنها خط انتقال گاز نیست، بلکه ابعاد اقتصادی و انکشافی متعددی دارد و بستری برای کارهای کلانتر انکشافی می گردد ."

آقای غنی افزود که تاپی تنها پروژه انتقال لولۀگاز نیست، بلکه بستۀ از پروژه های می باشد که برق، فایبر نوری و خط آهن را نیز در آن شامل است.

معلومات جالب در مورد پروژۀ تاپی
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

رئیس جمهور غنی در یک پیام تویتر نیز نوشته است که "فصل جدیدی از رشد اقتصادی و وصلت اقتصادی" میان افغانستان و کشور های جنوب آسیای و آسیای مرکزی آغاز شده است، که منافع همه کشور های منطقه را تامین خواهد کرد.

پس از سفر به ترکمنستان، رئیس جمهور غنی همراه با قربانقلی بردی محمدوف، رئیس‌جمهور ترکمنستان ، خاقان عباسی، صدراعظم پاکستان، و مبشر جواد اکبر، وزیر دولت هند در امور خارجه، به ولایت هرات آمده و در مراسم افتتاح کار عملی پروژه تاپی در خاک افغانستان اشتراک کرد.

پروژۀ تاپی قرار است گاز طبیعی را از منطقۀ گالکینیش، بزرگترین منبع گاز در ترکمنستان، استخراج و از طریق شهر های هرات و کندهار افغانستان به پاکستان و هند انتقال یابد.

XS
SM
MD
LG