لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان شریک قابل اطمینان ما است - تلرسن


رکس تلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، روز چهار شنبه با خواجه آصف، وزیر خارجۀ پاکستان، در مقر وزارت خارجۀ امریکا دیدار کرد

وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است که پاکستان شریک قابل اطمینان امریکا است و به گفتۀ وی حکومت رئیس جمهوری دونالد ترمپ "در همه سطوح" کار خواهد کرد تا روابط خود را با اسلام آباد تقویت کند.

رکس تلرسن روز چهار شنبه ضمن تاکید بر اهمیت نقش پاکستان در ثبات منطقه گفت که واشنگتن در مورد آیندۀ حکومت پاکستان، نگرانی دارد.

آقای تلرسن در جریان یک کنفرانس خبری در واشنگتن دی سی گفت که روابط میان پاکستان و ایالات متحده در سطح منطقه "بی نهایت" با اهمیت است. او افزود که پاکستان نه تنها در قضیۀ افغانستان مهم است بلکه به گفتۀ وی نقش اساسی در منطقه دارد.

آقای تلرسن گفت "ما در مورد آیندۀ حکومت پاکستان نیز نگرانی داریم. می خواهیم حکومت آنان با ثبات بماند و می خواهیم آنان صلح آمیز باشند."

آقای تلرسن همچنین گفت با هر مشکلی که پاکستان در قلمرو آن کشور مواجه است، مشکل آنان، مشکل ایالات متحده نیز می باشد. روی همین دلیل، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که امریکا می خواهد در سطوح مختلف از جمله دپلوماسی، معلومات استخبارات، مسایل اقتصادی و تجارتی، با پاکستان ارتباط داشته باشد.

درست یک روز پیش از اظهارات آقای تلرسن، جیم متیس، وزیر دفاع، و جوزف دنفورد، لوی درستیز قوای مسلح ایالات متحده امریکا، در کمیتۀ روابط نظامی مجلس سنای کانگرس امریکا از موجودیت گروه‌های دهشت افگن در پاکستان نقد کردند. آقای متیس گفت که واشنگتن یکبار دیگر در مورد استراتیژی جدید امریکا برای جنوب آسیا با پاکستان کار خواهد کرد.

استراتیژی جدید و افزایش فشار بر پاکستان

بر اساس استراتیژی جدید ایالات متحده برای کشور های جنوب آسیا، ادارۀ رئیس جمهور ترمپ ۳۰۰۰ نیروی اضافی به افغانستان اعزام می کند و به این ترتیب، شماری قوای امریکایی در افغانستان به ۱۴۰۰۰ نفر خواهد رسید.

در این استراتیژی، بر پاکستان فشار آورده خواهد شد تا حمایت اش را از گروه های تندرو مستقر در آن کشور خاتمه بخشد، ادعای که از سوی مقامات پاکستان رد شده و ادعا می کنند که آن کشور خود قربانی اعمال تندروان و گروه های دهشت افگن است، نه حامی آنان.

رئیس جمهور ترمپ با تاکید بر عملکرد پاکستان در قبال گروه های دهشت افگن گفته است که "اکثر اوقات، پاکستان به افرادی پناه می دهد که باعث دهشت، هرج و مرج و آشوب" در منطقه بوده و علیه نیرو های امریکایی می جنگند.

دونالدترمپ هشدار داده است که ایالات متحده دیگر در برابر فراهم آوری پناهگاه های امن برای دهشت افگنان توسط پاکستان "خاموشی اختیار نخواهد کرد. دهشت افگنانی که شامل طالبان و دیگر گروه های تندرو می شود، تهدیدی برای منطقه و فراتر از آن می باشد."

رئیس جمهور همچنین گفته است که پاکستان در مشارکت با ایالات متحده در جنگ افغانستان منفعت بیشتری کسب خواهد کرد، اما "با تداوم پناه دهی به جنایتکاران و دهشت افگنان، بسیار متضرر خواهد شد."

رئیس جمهور ترمپ با یاد آوری از خصومت دیرینه میان پاکستان و هند گفت که هر دو کشور مجهز به سلاح اتمی بوده و این امر هر دو جانب را با خطر مواجه ساخته است.

دونالد ترمپ گفت که هدف ایالات متحده در افغانستان و پاکستان مشخص است و آن "از بین بردن پناهگاه های امن دهشت افگنان می باشد."

XS
SM
MD
LG