لینک های دسترسی

Breaking News

سوریه پس از سالها جنگ، شاهد آرامش نسبی شد


نمایی از شهر حمص در سوریه

در سوریه آتش بس نافذ بوده و در اکثر قسمت های آن کشور، آرامش نسبی دیده میشود، که طی چند سال اخیر نظیر نداشته است.

با آن که آتش بس به میان آمده در نتیجۀ وساطت ایالات متحده و روسیه در برخی از مناطق سوریه، پس از چندین سال برای نخستین بار آرامش آورده است، اما گروه های شورشی ادعا دارند که آنان چندین مورد تخطی نیرو های حکومتی از این آتش بس را مستند درج کرده اند که میتواند باعث آغاز دوبارۀ تنش ها گردد.

از جانب دیگر، نظامیان روس مستقر در سوریه نیز گفته اند که بر اساس اطلاعات آنان، از قلمرو ترکیه بر شهرک سرحدی تل ابیض سوریه حملۀ راکتی صورت گرفته است.

آژانس های خبری روسیه گزارش دادند که مقامات روسیه در این مورد با یک مرکز امریکاییان در عمان تماس گرفته و خواستار وضاحت شده است، زیرا ترکیه یک عضو ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده میباشد.

با این همه، رهبران منطقه در مورد آتش بس کنونی، خوشبینی محتاطانه نشان داده اند. رجب طیب اردغان رئیس جمهور ترکیه میگوید که آتش بس در نظر گرفته شده برای کاهش خشونت ها در سوریه، "فقط قسماً" مراعات میگردد. با آنهم اردغان اظهار امیدواری مینماید که این آتش بس، "امروز یا فردا" تأمین خواهد شد و به سوریه "آرامش" برخواهد گشت. رئیس جمهور ترکیه ادعا نمود که آتش بس اکنون صرف در "حدود یک بر سه" حصۀ قلمرو سوریه نافذ است.

قابل یاد آوریست که جنگ در مقابل گروه دولت اسلامی یا داعش و گروه تندرو النصره مربوط شبکۀ القاعده در سوریه همچنان ادامه داشته و شامل این آتش بس نمیشود.

جنگ داخلی سوریه تا کنون جمعاً ۲۵۰۰۰۰ کشته برجا گذاشته و همچنان منجر به وخیم ترین بحران مهاجرین گردیده که از جنگ دوم جهانی به بعد نظیر نداشته است.

برگردان: احمد فؤاد لامع

XS
SM
MD
LG