لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار طالبان به انتقامگیری از حملۀ کندز


گروه طالبان هشدار داده است که به خاطر حملۀ هوایی نظامیان افغان بر یک "مدرسه" در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز که به ادعای طالبان در آن حدود "۲۰۰" نفر به شمول کودکان کشته و زخمی شده اند، "انتقام سخت" خواهد گرفت.

طالبان با نشر اعلامیه‌ای در پیوند با این رویداد از سازمان‌های جهانی حقوق بشر خواسته است تا هیات بی طرف را برای "تحقیق همه جانبه و آزادانۀ" تلفات ناشی از حملۀ هوایی در روستای دفتانوی ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز بفرستند.

اعلامیۀ طالبان از رسانه‌ها نیز خواسته است تا برای گزارشدهی به ساحه بروند. این گروه تعهد کرده است که در ساحات زیر تسلط خود امنیت گروه های حقوق بشری و دست اندرکاران رسانه ها را تامین خواهد کرد.

اما مقام‌های افغان، با آنکه ادعای تلفات غیرنظامیان را رد نمی‌کنند، تاکید دارندکه حمله بر جلسۀ طالبان صورت گرفته است و در آن شماری از فرماندهان برجستۀ طالبان به شمول اعضای شورای کویته کشته شده است.

ریاست جمهوری افغانستان کمیسیونی را به ریاست جنرال خدایداد هزاره، سرمفتش عالی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان که در آن مشاورین ریاست جمهوری، نمایندگان وزارت‌های دفاع، داخله، ریاست امنیت ملی، لوی سارنوالی و ریاست مستقل ارگان‌های محلی نیز شامل اند، برای تحقیق این رویداد گماشته است.

یوناما و کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز تیم های مستقل را برای بررسی چگونگی این رویداد و تلفات غیرنظامیان در آن به ولایت کندز اعزام کرده است.

XS
SM
MD
LG