لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان جهانی صحت: کمپاین واکسین کووید۱۹ در افغانستان راه اندازی می‌شود


سازمان جهانی صحت می‌گوید که راه‌اندازی کمپاین واکسین کووید۱۹ در جون سال روان میلادی در سراسر افغانستان برنامه‌‌ریزی شده است.

این سازمان روز پنجشنبه ۲۶ می (پنجم جوزا) با نشر تویتی گفته است که در جریان این کمپاین بیش از پنج میلیون جمعیت بالغ ۱۸ سال و بالاتر از آن تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

این سازمان گفته است: "این کمپاین از طریق ۴۷۳ تیم سیار واکسیناسیون علاوه بر ۵۵۹ سایت ثابت (شامل شفاخانه‌های منطقه‌ای، ولایتی و ولسوالی) و برخی از مراکز جامع سلامت انجام خواهد شد."

قرار است که در این کمپاین، واکسین‌های جانسون و جانسون امریکایی و سینوفارم چینی تطبیق شود. سازمان جهانی صحت گفته است که بیش از هفت میلیون دوز واکسین برای راه اندازی این کمپاین در افغانستان موجود است.

بر اساس آمار سازمان جهانی صحت، بیش از شش میلیون و ۱۱۸هزار نفر در سراسر افغانستان تا هفته سوم ماه می واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند که از این جمله بیش از چهار میلیون و ۷۵۸هزار نفر به گونۀ کامل و متباقی حد اقل یک بار واکسین شده اند.

معلومات این سازمان نشان می‌دهد که نزدیک به ۵۳ درصد واکسین شدگان مردان و بیش از ۴۷ درصد دیگر زنان بوده اند. این سازمان از افزایش ۱۲ درصدی افرادی که هر دو دوز واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند، نیز خبر داده است.

پیش از این وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته بود که برای تطبیق واکسین کووید۱۹ بیش از ۶۰۰ مرکز در کابل و ولایات فعالیت دارند که به گونۀ اوسط روزانه تا حدود نه‌هزار نفر در این مراکز واکسین می‌شوند.

بر بنیاد آمار سازمان جهانی صحت، از آغاز شیوع بیماری کووید۱۹ در افغانستان تا اکنون نزدیک به ۱۸۰هزار واقعه مثبت و حدود هفت‌هزار و ۷۰۰ مرگ ناشی از این بیماری در این کشور ثبت شده است.

بیماری کووید۱۹ برای بار نخست در آخر دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ولایت هوبی چین شیوع کرد و سپس به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

بر اساس تازه‌ترین آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا حال نزدیک به ۵۲۸ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری کشنده مبتلا شده اند که از این میان، بیش از شش میلیون و ۲۸۳هزار نفر آن جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG