لینک های دسترسی

Breaking News

انفجار در لغمان سه کشته و چهار زخمی برجا گذاشت


شهر مهترلام مرکز لغمان

مقام‌های محلی ولایت لغمان می‌گویند که در نتیجۀ یک انفجار در شهر مهترلام مرکز این ولایت سه غیرنظامی کشته و چهار منسوب پولیس زخمی شده اند.

به گفته این مقام‌ها این انفجار ناشی از مواد جاسازی در یک موترسایکل بوده که حوالی ساعت ۱۰ صبح روز شنبه دوم می (۱۳ ثور) در نزدیکی ساختمان محبس این ولایت اتقاق افتاده است.

اسدالله دولترزی، سخنگوی والی لغمان به صدای امریکا گفت که این انفجار زمانی به وقوع پیوست که نور محمد نیازی، مدیر محبس این ولایت در حال بیرون شدن از این زندان بود.

به گفته آقای تولتزی در این انفجار سه غیرنظامی که سوار بر یک موتر بوده اند، جان باخته و چهار منسوب پولیس به شمول مدیر محبس ولایت لغمان زخمی شده اند.

تا اکنون مسوولیت این انفجار را فرد و یا گروهی به عهده نگرفته است.

تشدید حملات طالبان

همزمان با این، وزارت داخله افغانستان می‌گوید که طالبان در روزهای اخیر حملات شان را افزایش داده اند که سبب وارد شدن تلفات بر غیرنظامیان در این کشور شده است.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت در یک نشست خبری گفت که در سه ماه اخیر حدود ۱۰۰۰ غیرنظامی کشته و زخمی شده اند. به گفته این آقای ارین یافته‌های آنان نشان می‌دهد که از آغاز ماه حوت ۱۳۹۸ تا اکنون، ۳۸۷ غیرنظامی توسط طالبان کشته و ۵۹۰ تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته آقای آرین طالبان در سه ماه گذشته حدود ۲۰۰ غیرنظامی را نیز ربوده که در حال حاضر در اسارت این گروه به سر می‌برند.

او افزود: "طالبان با تاسف بدون این که به ماه مبارک رمضان ارج بگذارند و صدای ملت و دولت افغانستان عمدتاً برای کاهش خشونت آتش‌بس را لبیک بگویند، برعکس این گروه حملات خود را بالای غیرنظامیان تشدید بخشیدند".

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان هفته گذشته با نشر یک گزارش تازه اعلام کرد که از اول ماه جنوری تا ختم ماه مارچ، ۵۳۳ غیرنظامی به شمول ۱۵۰ کودک در اثر جنگ در این کشور کشته و ۷۶۰ تن دیگر زخمی شده اند.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحه افغانستان بار دیگر خواهان پایادن دادن به خشونت‌ها در افغانستان شده و تاکید کرده است که هنوز هم غیرنظامیان در این کشور از انفجار ماین‌های جاسازی شده، کشتارهای هدف‌مند و دیگر پی‌آمدهای جنگ جاری در این کشور رنج می‌برند.

XS
SM
MD
LG