لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: شاه سعودی بدون کمک امریکا دو هفته دوام نخواهد کرد


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفته است که بدون کمک امریکا، نظام عربستان سعودی "دو هفته" هم پایدار نخواهد ماند.

آقای ترمپ سه شنبه (دوم اکتوبر) در یک گردهمایی در ایالت میسیسیپی گفت "ما عربستان سعودی را حفاظت می‌کنیم. شاید بگویید که آنان ثروتمند استند. من شاه سلمان را دوست دارم. اما برایش گفتم شاه، ما شما را حفاظت می کنیم و بدون ما شما برای دو هفته هم دوام نخواهید کرد. برای اردوی تان باید هزینه کنید".

رئیس جمهور ترمپ مشخص نکرد که چه زمانی این مطلب را به شاه سعودی بیان کرده است. اما رسانۀ دولتی عربستان سعودی گزارش داده است که آقای ترمپ شنبه (۲۹ سپتامبر) با شاه سلمان صحبت تلیفونی داشت و در مورد ثبات بازار نفت و رشد اقتصاد جهانی صحبت کرد.

بیانات تند آقای ترمپ در مورد بقای نظام در عربستان سعودی در حالی صورت می‌گیرد که قیمت نفت در ایالات متحده رو به افزایش است و رئیس جمهور ترمپ عربستان سعودی را به خاطر افزایش بهای تیل در امریکا ملامت می‌کند.

عربستان بزرگترین صادر کنندۀ نفت در جهان بوده و در حال حاضر رهبری گروه کشورهای بزرگ صادر کنندۀ نفت یا اوپک را به عهده دارد.

رئیس جمهور امریکا، هفتۀ گذشته، در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که کشورهای عضو اوپک "مانند همیشه، متباقی کشورهای جهان را می‌درند".

نرخ نفت در جهان رو به افزایش است. یک بیرل نفت که در اکتوبر ۲۰۱۷ حدود ۵۰ دالر ارزش داشت، اکنون به ۷۵ دالر فروخته می‌شود.

با وصف این الفاظ تند و درشت، حکومت ایالات متحده روابط نزدیک خود را با عربستان سعودی حفظ کرده است، زیرا واشنگتن، عربستان را به صفت سد اساسی بر ضد جاه طلبی های ایران در منطقه تلقی می‌کند.

ایالات متحده اکنون در عربستان سعودی پایگاه نظامی ندارد، اما در جریان جنگ خلیج در سال ۱۹۹۰ که عراق بر کویت حمله کرد، نظامیان امریکایی در عربستان سعودی مستقر شدند و تا سال ۲۰۰۳ در آن کشور حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG