لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان برای حل بحران قطر به عربستان رفت


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، پس از رسیدن به جده با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، دیدار کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز یکشنبه به عربستان سعودی رسید و با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه آن کشور، در مورد حل مناقشه ریاض با قطر ملاقات کرد.

آقای اردوغان قبل از سفرش به عربستان سعودی در شهر استانبول به خبرنگاران گفت "تمدید بحران بیش از این به نفع هیچ کسی نیست. امیدوارم سفر ام به نفع منطقه تمام شود."

آقای اردوغان که در یک سفر دو روزه وارد جده شده است، پس از ملاقات سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، قرار است با محمد بن سلمان، ولیعهد آن کشور نیز ملاقات کند.

قرار است، رئیس جمهور ترکیه پس از آن، نخست به کویت سفر و سپس به دوحه سفر کند، جائیکه او با شیخ صباح احمد الصباح، امیر کویت و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، ملاقات خواهد کرد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، همسایه های عرب قطر، به تاریخ پنجم ماه جون سال ۲۰۱۷ روابط دپلوماتیک و به تعقیب آن، ارتباط تجارتی خود را نیز قطع کردند.

این کشورها به رهبری عربستان سعودی، قطر را متهم می کنند که از دهشت افگنی حمایت می کند وفهرستی را که شامل١٣ تقاضا است، به دوحه تسلیم دادند، در خواستی که حد اقل تا حال پذیرفته نشده است.

محدویت روابط با ایران و اخراج عوامل مرتبط با سپاه پاسداران، مسدود کردن شبکه خبری الجزیره، بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، و توقف حمایت از گروه های حماس و اخوان المسلمین، از جمله خواست های عمده عربستان سعودی و سه کشور متحد آن از قطر است.

دوحه این تقاضا های ریاض و متحدان منطقه‌ ای آن را "غیر واقعبینانه" خوانده، اما ابراز آمادگی کرده است تا اختلافات به میان آمده را از طریق مذاکره حل کند. انقره درخواست این کشور ها مبنی بر مسدود کردن پایگاه نظامی ترکیه در قطر را رد کرده است.

در حالی که تنش ها میان قطر و متحدین عربستان سعودی افزایش یافته، انقره یک پایگاه نظامی را در قطر احداث کرد. ایجاد این پایگاه بر اساس توافقی صورت میگیرد که در سال ۲۰۰۴ میان دو کشور امضا شده بود.

XS
SM
MD
LG