لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار تلرسن با شاه سعودی و وزیران خارجۀ دول مخالف قطر


وزیر خارجه ایالات متحده در این دیدار بر ضرورت مبارزه با دهشت افگنی و خشکاندن منابع مالی حامیان آن تاکید کرد

ریکس تیلرسن، وزیر خارجه ایالات متحده، در جده با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، و وزرای خارجه کشورهای مخالف قطر دیدار کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که آقای تیلرسن روز چهارشنبه با پادشاه عربستان سعودیدیدار کرد. وزیر خارجه ایالات متحده در این دیدار بر ضرورت مبارزه با دهشت افگنی و خشکاندن منابع مالی حامیان آن تاکید کرد.

آقای تیلرسن در جریان این هفته به کشورهای ترکیه، کویت، قطر و عربستان سعودی سفر کرده و هدف وی پیدا کردن راه حل برای اختلافات به وجود آمده میان قطر و عربستان با متحدانش است.

درپنجم جون ۲۰۱۷، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، مصر و سایر کشور ها روابط دیپلوماتیک خود را با قطر قطع کرده و محاصره هوایی و بحری را بالای این کشور وضع کردند. این کشورها به رهبری عربستان سعودی قطر را متهم می کنند که از دهشت افگنی حمایت می کند وفهرستی را که شامل١٣ تقاضا می گردد،به دوحه تسلیم دادند، در خواستی که حد اقل تا حال پذیرفته نشده است.

کاهش سطح روابط با ایران و اخراج عوامل مرتبط با سپاه پاسداران، مسدود کردن شبکه خبری الجزیره، بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، و عدم حمایت از گروه های حماس و اخوان المسلمین، از جمله خواست های عمده عربستان سعودی و سه کشور متحد آن از قطر است.

دوحه فهرست سیزده گانه درخواست‌های ریاض و متحدان منطقه‌ ای آن از قطر را "غیر واقعبینانه" خوانده، اما ابراز آمادگی کرده است تا اختلافات از طریق مذاکره حل گردد.

قبل بر این، وزیر خارجۀ ایالات متحده نیز گفته بود که عملی کردن برخی از خواست های عربستان سعودی و متحدین آن، بسیار دشوار است.

ملاقات با وزرای خارجه مخالف قطر

آقای تیلرسن روز چهارشنبه همچنین با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، سامح شکری، وزیرخارجه مصر، خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، و همچنین انور بن محمد قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در جده دیدار کرد. در این دیدار همچنین محمد عبدالله المبارک الصباح، وزیر مشاور کویت در امور کابینه حضور داشت.

کویت نقش میانجی در بحران قطر و عربستان و متحدانش را دارد، هرچند که هنوز رایزنی ها نتیجه نداده است.

هنوز از جزئیات این دیدار خبری گزارش نشده است.

دیدار با مقام های قطری

آقای تیلرسن روز سه شنبه نیز به قطر سفر کرده بود. در جریان سفر وزیرخارجه ایالات متحده به قطر، واشنگتن و دوحه روز سه شنبه تفاهمنامۀ را به منظور همکاری مشترک در مبارزه بر ضد دهشت افگنی و قطع منابع مالی گروه‌های دهشت افگنی امضا کردند.

رابرت سی هاموند، مشاور ارشد وزیر خارجه امریکا، در گفتگو با خبرنگاران در دوحه، پایتخت قطر، ضمن اعلام این خبر، امضای تفاهمنامه را "یک گام امیدوار کننده به جلو" توصیف کرد.

آقای تیلرسن علاوه بر همتای قطری خود، با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، نیز دیدار کرد.

آقای تیلرسن در قطر گفت " نقش من در این جا، حمایت از تلاش های امیر کویت و میانجی کویتی است. می خواهیم به طرفین کمک کنیم تا مواضع و نگرانی های یکدیگر را بهتر درک کنند و طرق احتمالی حل بحران را نیز به آنان نشان دهیم."

XS
SM
MD
LG