لینک های دسترسی

Breaking News

حکومت افغانستان رییس یوناما را احضار کرد


وزارت خارجهٔ افغانستان امروز ۱۳ مارچ (۲۳ حوت) تادامیچی یاماماتو،‌ نمایندهٔ ویژه سرمنشی ملل برای افغانستان را احضار کرد.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است که هارون چخانسوری، سرپرست وزارت خارجه به آقای یاماماتو گفته است: "روند انتخاباتی افغانستان پایان یافته و بر اساس قانون اساسی، محمد اشرف غنی منحیث رییس جمهور شناسایی شده و حلف وفاداری یاد کرده است."

در اعلامیه آمده است که رییس جمهور غنی تاکید کرده است که یک حکومت همه شمول تشکیل خواهد داد. "بناً، بحث پیرامون موضوعات سیاسی افغانستان نباید در مغایرت با قانون اساسی افغانستان و نورم های بین المللی قرار داشته باشد."

وزارت خارجه افغانستان دلیل احضار آقای یاماماتو را واضح نکرده است، اما آقای یاماماتو روز پنجشنبه با رییس اجراییه پیشین افغانستان ملاقات کرده و آقای عبدالله عبدالله در صفحهٔ فیسبوک اش تصاویر این ملاقات را نیز نشر کرده و گفته است که با او در مورد وضعیت کنونی افغانستان بحث کرده است.

اعلامیه حاکی است که آقای یاماماتو با اصول این که ملل متحد هیچ حکومت موازی را به رسمیت نمی‌شناسد و نه از همچو حکومت حمایت می‌کند، پاسخ ارایه کرده گفت که پس از مراسم تحلیف آقای غنی، او در جریان ملاقات با تمامی سیاسیون افغان بر اساس همین اصول ملل متحد صحبت کرده است.

وزارت خارجهٔ افغانستان گفته است که آقای یاماماتو، نامه تبریکیۀ سرمنشی ملل متحد در مورد تحلیف دور دوم ریاست جمهوری آقای غنی را به سرپرست وزارت خارجهٔ افغانستان تسلیم کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تاریخ ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) محمد اشرف غنی را برندۀ انتخابات ریاست جمهوری آن کشور اعلام کرد، نتایجی که عبدالله عبدالله آنرا تلقبی می‌خواند.

XS
SM
MD
LG