لینک های دسترسی

Breaking News

مکرون برندهٔ انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد - پیشبینی‌ آرا


در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، بر اساس پیشبینی‌های اخیر روز رایدهی، امانویل مکرون، رییس جمهور کنونی فرانسه، بر رقیب انتخاباتی‌اش، مارین لوپن،‌ پیروز شده است.

بر اساس پیشبینی‌های شبکهٔ‌های تلویزیونی فرانسه از مراکز رای‌دهی که بر مبنای شمارش عادی آرا صورت گرفته است، آقای مکرون برندهٔ ۵۷.۶ و خانم لوپن برندهٔ ۴۱.۸ در صد آرا خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پس از آن به دور دوم رفت که در دور نخست هیچ کاندیدی نتوانست برندهٔ بیشتر از ۵۰ در صد آرا شود، نصابی که برای پیروزی در دور نخست انتخابات لازمی است.

در دور نخست این انتخابات که به تاریخ ۱۰ اپریل برگزار شد، ١٢ نامزد بر سر تصاحب کرسی ریاست جمهوری برای پنج سال آینده رقابت کردند که در نهایت امانویل مکرون با کسب ۲۷.۸۵ و مارین لوپن با ٢٣.١ درصد آرا راهی دور دوم شدند.

امانویل مکرون در انتخابات ریاست جمهور سال ۲۰۱۷ در دور دوم با کسب ۶۶ در صد آرا، مارین لوپن را شکست داده بود.

در فرانسه، هیچ کاندید راست‌گرا تا اکنون به این حد به تصاحب قدرت نزدیک نشده بود.

پیروزی خانم لوپن که به داشتن روابط گرم با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، متهم است، ممکن جهان را حیرت‌زده می‌ساخت.

با آنهم، قرار است نتیجهٔ رسمی دور دوم انتخابات فرانسه نیمهٔ امشب اعلام شود.

بر اساس یک "مداخلهٔ" غیرمعمول که در روزنامهٔ لوموند چاپ فرانسه نشر شد، رهبران اتحادیهٔ اروپا که بیشتر چپ‌گرا اند، به شمول اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان، تعهد کرده بود که در دور دوم ریاست جمهوری فرانسه، امانویل مکرون را بر رقیب‌اش برگزینند.

در دو دهۀ پسین، امانویل مکرون، پس از ژاک شیراک، نخستین رییس جمهور فرانسه خواهد بود که برای دور دوم ریاست جمهوری انتخاب می‌شود.

قرار است مکرون ۴۴ ساله، سخنرانی پیروزی‌اش را در مرکز پاریس در نزدیکی برج ایفل ایراد کند، جاییکه حامیانش با شنیدن پیشبینی‌ها به جشن و شادی پرداختند.

خانم لوپن، از آرای که به دست آورده است استقبال کرد و آنرا "پیروزی درخشان" خواند. او تعهد کرد که به فعالیت‌های سیاسی‌اش ادامه داده و هیچ زمانی مردم فرانسه را تنها نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG