لینک های دسترسی

Breaking News

سنای امریکا از فروش تسلیحات امریکایی به عربستان حمایت کرد


مجلس سنای کانگرس ایالات متحده طرح پیشنهادی را رد کرد که مانع فروش تسلیحات پیشرفتۀ امریکایی به عربستان سعودی می‌شود.

رند پاول، مایک لی و برنی سندرز، سه سناتور امریکایی، طرحی را به مجلس سنای امریکا پیشکش کرده بودند تا میزایل‌های پیشرفتۀ هوا به هوا با برد متوسط، دستگاه‌های پرتاب میزایل و دیگر تجهیزات و تسلیحات پیشرفتۀ امریکایی به عربستان فروخته نشود.

اما در رای‌گیری روز سه شنبه هفتم دسمبر، ۶۷ عضو سنای ۱۰۰ عضوی ایالات متحده این طرح را رد کردند.

طرفداران این طرح گفته اند که ایالات متحده نباید بدون تضمین عربستان سعودی که از این تسلیحات برای کشتار غیرنظامیان استفاده نمی‌شود، به آن کشور اسلحه بفروشد.

باب منندز، رییس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای امریکا گفت: "کاملاً موافقم که باید رهبری سعودی را برای کارکردهای مختلف شان حسابده قرار دهیم...اما همچنان باورمندم که مهم است تا به شرکای امنیتی مان تفهیم شود که ما به تعهدات مان پابندیم."

در حالیکه اکثر قانونگذاران امریکایی عربستان سعودی را متحد مهم امریکا در شرق میانه می‌پندارند، اعضای کانگرس ایالات متحده از ریاض به خاطر دخالت در جنگ یمن، که خرابترین بحران بشری جهان توصیف شده است، به شدت انتقاد کرده اند.

سناتور سندرز گفت: "صدور بیشتر میزایل به عربستان سعودی کار دیگری نمی‌کند، بلکه جنگ را تشدید بخشیده و روی شعله‌های از قبل سرکش، تیل بیشتر می‌پاشد."

حکومت ایالات متحده پیش از رای‌گیری مجلس سنای کانگرس این کشور گفته بود که به شدت مخالف این طرح است.

قصر سفید با نشر بیانیه‌ای گفت: "تصویب این طرح، تعهد رییس جمهور [بایدن] در خصوص کمک به شرکای دفاعی مان را زیر سوال می‌برد، آنهم در زمانیکه حملات فزایندۀ راکتی و درون بر غیرنظامیان در عربستان سعودی انجام می‌یابد."

XS
SM
MD
LG