لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا از کمک‌ها به قوای افغان، یک میلیارد دالر کم نمی‌کند – رویترز


وزارت دفاع ایالات متحدۀ امریکا از کمک‌های این کشور برای نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، یک میلیارد دالر را کم نمی‌کند.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریکا به تاریخ ۲۳ مارچ پس از سفر به کابل، به دلیل ناسازگاری سیاسی رییس جمهور محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، گفت که ایالات متحده در سال روان کمک خود را به افغانستان یک میلیارد دالر کاهش می‌دهد و در سال ۲۰۲۱ نیز یک میلیارد دالر دیگر را کاهش خواهد داد.

خبرگزاری رویترز از قول سه مقام آگاه گزارش داده است که وزارت دفاع امریکا به کاهش کمک به نظامیان افغان بی‌میل است و نیز مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا تا کنون به زیردستان خود دستور نداده است که به طرح ریزی کاهش کمک‌ها اقدام کنند.

آقای پمپیو پس از سفر ۲۳ مارچ به کابل همچنین گفته بود که اگر رهبران افغان حکومت همه شمولی را شکل دهند که بتواند امنیت را تامین کند و در روند صلح سهیم شود، ایالات متحده آماده است که از چنین تلاش‌ها حمایت کرده و در مورد بازنگری‌هایی که امروز آغاز کرده است، تجدید نظر کند.

رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله پس ماه ها چانه زنی و کشمکش سیاسی، سرانجام روز یکشنبه ۱۷ می (۲۸ ثور) توافقنامۀ سیاسی را امضا کردند و ساعاتی پس از امضای این سند، مایک پمپیو از این اقدام ستایش و استقبال کرد.

اما تا هنوز حکومت ایالات متحده به گونۀ رسمی در مورد بازنگری یا تغییر برنامۀ مرتبط با کاهش یک میلیارد دالر مساعدت به حکومت افغانستان چیزی نگفته است. همچنین رویترز گزارش داده است که کاخ سفید و وزارت دفاع ایالات متحده تا کنون به پرسش‌ها در این مورد، جزییاتی ارایه نکرده اند.

وزارت دفاع ایالات متحده سالانه بیش از چهار میلیارد دالر را برای حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان فراهم می‌کند که این پول صرف پرداخت معاشات، غذا، تامین مواد سوخت و لوژستیکی و ساختن زیربنا‌ها برای قوای مسلح افغانستان می‌شود.

رویترز از قول یک مقام دیگر وزارت دفاع امریکا گزارش داده است که پنتاگون از ناحیۀ کاهش کمک‌ها به قوای افغان نگرانی دارد و از این رو آقای اسپر و مقام‌های ارشد وزارت خارجۀ امریکا از تصمیم آقای پمپیو مبنی بر قطع یک میلیارد دالر کمک به افغانستان، صرف نظر کرده اند.

هم‌چنین، دو مقام دیگر امریکایی به خبرگزاری رویترز گفته اند که کمک‌های امریکا به قوای امنیتی و دفاعی افغان بدون تغییر ادامه خواهد یافت. خبرگزاری رویترز گفته است که تمام این مقام‌ها به شرط افشا نشدن نام شان صحبت کرده اند.

در پی اعلام کاهش یک میلیارد دالری کمک‌های امریکا به افغانستان، رییس جمهور محمد اشرف غنی در یک خطابه به مردم اطمینان داد که این کاهش مساعدت بخش‌های حیاتی را متضرر نخواهد کرد و نیز گفت که منابع بدیل را برای پر کردن این خلای مالی جستجو خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG