لینک های دسترسی

Breaking News

آلمان نیز با ائتلاف مبارزه با داعش می پیوندد


قرار است پارلمان آلمان روز چهار شنبه در مورد این طرح رای گیری کند.

کابینۀ آلمان از طرحها برای پیوستن آن کشور با ائتلاف نظامی مبارزه بر ضد داعش در سوریه حمایت کرد.

قرار است آلمان جت های اکتشافی تورنیدو، طیاره های سوخت رسان و جزوتامی متشکل از ۱۲۰۰ نیروی نظامی را به ساحه اعزام کند. پارلمان آلمان روز چهارشنبه در مورد این طرح رای گیری خواهد کرد.

در همین حال باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده خواستار تنشزدایی میان ترکیه و روسیه شده و بر جبهۀ متحد برای رسیدن به راه حل سیاسی به بحران سوریه تاکید کرده است.

آقای اوباما با اشاره به تنش برخاسته به خاطر سقوط طیارۀ روسی توسط نیروهای ترکیه گفت که داعش دشمن مشترک همه است و به گفتۀ وی باید بر این تهدید تمرکز شود.

رئیس جمهور اوباما روز سه شنبه پس از دیدار با رجب طیب اردغان رئیس جمهور ترکیه در حاشیۀ کنفرانس اقلیم سازمان ملل متحد در پاریس این مطلب را بیان کرد.

آقای اوباما از حق ترکیه برای دفاع از حریم فضایی و قلمرو آن کشور ابراز حمایت کرد.
آقای اوباما از حق ترکیه برای دفاع از حریم فضایی و قلمرو آن کشور ابراز حمایت کرد.

ترکیه می گوید که طیارۀ سوخوی ۲۴ روسیه حریم فضایی ترکیه را نقض کرده و هشدار های نظامیان ترکی را نا دیده گرفته بود، اما روسیه پافشار دارد که طیارۀ آن کشور وارد قلمرو ترکیه نشده است. به دنبال این رویداد، روسیه تحریم های اقتصادی را بر ترکیه وضع کرده است.

رئیس جمهور اوباما گفته است که ایالات متحده از حق ترکیه برای دفاع از حریم فضایی و قلمرو آن کشور حمایت کرده و به امنیت و حاکمیت ترکیه بسیار زیاد متعهد است.

رجب طیب اردغان نیز خواستار لحن دیپلوماتیک برای حل مشکلات منطقه شد. او گفت که باید از تنش جلوگیری شود و به هر قیمتی که شده صلح در منطقه تامین شود.

رئیس جمهور اوباما روز دو شنبه برای نیم ساعت پشت درهای بسته با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد سوریه صحبت کرد. آقای اوباما در این دیدار از آقای پوتین خواست که تلاشها را بر ضد گروه دولت اسلامی متمرکز سازد، تا اینکه مخالفان میانه رو حکومت سوریه را هدف قرار دهد.

اوباما و پوتین روز گذشته برای نیم ساعت پشت درهای بسته با هم گفتگو کردند.
اوباما و پوتین روز گذشته برای نیم ساعت پشت درهای بسته با هم گفتگو کردند.

در حاشیۀ کنفرانس اقلیم در پاریس، رئیس جمهور ایالات متحده همچنان به خاطر کشته شدن پیلوت روس در حملۀ جت های جنگی ترکیه ابراز تاسف کرد.

رئیس جمهور پوتین از دیدار با رئیس جمهور ترکیه در حاشیۀ کنفرانس پاریس ابا ورزید و انقره را به سقوط طیارۀ روسی برای محافظت از تدارکات نفت که به گفتۀ وی از سوی گروه دولت اسلامی به ترکیه فرستاده شده بود، متهم کرد.

ضمن رد این ادعای پوتین، رئیس جمهور ترکیه گفته است که اگر چنین ادعایی ثابت شود، از وظیفه اش استعفا خواهد داد. او همچنان گفت که ترکیه به خاطر رویدادی که منجر به سقوط طیارۀ روسی شد، از مسکو پوزش نخواهد خواست.

XS
SM
MD
LG