لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن شورشیان حوثی یمن را به وضع تعزیرات جدید تهدید کرد                       


شماری از شورشیان حوثی یمن در صنعا، پایتخت یمن (تصویر از آرشیف صدای امریکا)

ایالات متحده روز چهارشنبه دوم جنوری (۱۳ دلو) شورشیان حوثی یمن را به وضع تعزیرات جدید تهدید کرد.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده پس از آن حوثی‌های یمن را به وضع تعزیرات جدید تهدید کرد که شورشیان این گروه در جریان دو هفتهٔ گذشته، سه بار امارات متحدهٔ عرب را هدف حملات میزایلی و طیاره‌های بی‌سرنشین قرار دادند.

ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا، گفته است که ایالات متحده در گذشته نیز به شمول هفته‌ها و ماه‌های گذشته اقدامات مشابه را علیه شورشیان حوثی روی دست گرفت و با در نظرداشت حملاتی که شورشیان حوثی در روز‌ها و هفته‌های اخیر بالای امارات متحده عرب انجام دادند، واشنگتن در موقفی قرار خواهد گرفت تا تعزیرات جدید را بالای آنان وضع کند.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، زیر فشار روز افزون قرار گرفته است تا حوثی‌های یمن را در فهرست "سازمان های تروریستی خارجی" درج کند.

پس از رسیدن رییس جمهور بایدن به قصر سفید،‌ امریکا سال گذشته این گروه را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده بیرون کرد تا مذاکرات صلح در آن کشور جنگ زده صورت بگیرد.

اما جنگ میان شورشیان حوثی که از حمایت ایران برخوردار اند، و حکومت یمن که از حمایت ایتلاف به رهبری عربستان سعودی برخوردار است،‌ ادامه یافته است.

آقای پرایس گفت: "شما ماه گذشته از رییس جمهور بایدن شنیدید که این تصمیم [وضع تعزیرات جدید بر شورشیان حوثی یمن] زیر بررسی قرار دارد."

این مقام وزارت خارجهٔ امریکا گفت که ایالات متحده به رهبران حوثی که غیر نظامیان را هدف حملات تهاجمی نظامی قرار می دهند و ثبات منطقه را تهدید می کنند،‌ تسلیم نخواهد شد.

حوثی‌های یمن در دو هفتهٔ گذشته، مسوولیت چندین حمله را بر امارات متحدهٔ عرب بر عهده گرفتند. به تاریخ ۱۷ جنوری، پرتاب میزایل از سوی شورشیان حوثی بر امارات متحدۀ عرب منجر به مرگ سه کارگر خارجی در یکی از تاسیسات نفتی در شهر ابوظبی شد.

پس از گذشت یک هفته، نیروهای امارات متحده عرب و امریکایی مستقر در پایگاه نظامی الظفره با پرتاب راکت‌های دفع کننده، دو میزایلی را که از سوی شورشیان حوثی بر امارات پرتاب شده بود، در هوا نابود کردند.

سومین حملۀ حوثی‌ها بر امارات روز دوشنبه گذشته زمانی صورت گرفت که آیزاک هرتزوگ، رییس جمهور اسراییل، سرگرم دیدار از امارات بود.

امارات متحدۀ عرب بخشی از ایتلاف به رهبری عربستان سعودی است که از سال ۲۰۱۵ بدینسو در دفاع از حکومت یمن که به سطح بین المللی شناخته شده است ، با شورشیان حوثی درگیر جنگ اند.

XS
SM
MD
LG