لینک های دسترسی

Breaking News

چگونه مى‌توان از ناشنوايى جلوگیری کرد


سازمان جهانی صحت در آستانۀ تجلیل از "روز جهانی شنوایی" هشدار می دهد که تا سال ٢٠٥٠ میلادی از هر ده نفر در جهان یکی آن، یعنی بیش از ٩٠٠ میلیون نفر با خطر از دست دادن شنوایی قرار خواهند گرفت، مگر اینکه اقدامات لازم برای جلوگیری از ناشنوایی روی دست گرفته شود.

سازمان جهانی صحت گزارش می دهد که ٤٦٦ میلیون نفر در حال حاضر در سطح جهان، ناشنوا است. هزینۀ سالانۀ کشورها که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از ناحیۀ معلولیت ناشنوایی افراد متقبل می گردند، ٧٥٠ میلیارد دالر تخمین شده است.

سازمان جهانی صحت پیش بینی می کند که نفوس انسان ها در کرۀ زمین تا سال ٢٠٥٠ میلادی به ٩ میلیارد نفر خواهد رسید. انتظار می رود که با افزایش جمعیت که توام با افزایش جمعیت سالمندان در جهان می باشد، شمار افراد ناشنوا و مشکلات مرتبط با شنوایی نیز بیشتر شود.

شیلی چادها، یک کارمند تخنیکی ادارۀ جلوگیری از ناشنوایی و از دست دادن شنوایی می گوید که مشکل بلند رفتن سن به این معنی نیست که از دست دادن شنوایی، اجتناب ناپذیر است.

خانم چادها به صدای امریکا گفت که در کنار سالمندی و پیری، فکتور های زیادی از جمله بیماری‌های ساری دوران کودکی چون روبیلا، کله چرک، مننجیت یا التهاب محفظۀ دماغ و یا هم مواجه شدن با آواز بسیار بلند، شنیدن موسیقی و سروصداهای بلند در محیط کار می تواند منجر به ناشنوایی شود.

شیلی چاد ها به این باور است که رسیدگی و تداوی به موقع به این بیماری های می تواند خطر ابتلا به ناشنوایی یا از دست دادن شنوایی را به حد اقل برساند.

جلوگیری از ناشنوایی

سازمان جهانی صحت گزارش می دهد که حدود۶۰ درصد عوامل از دست دادن شنوایی به شمول ناشنوایی کودکان، قابل پیشگیری است، مثلاً بلند بردن قدرت سیستم معافیتی کودکان در برابر بیماری های انتانی، تشخیص و تداوی بیماری های مزمن انتانی، دوری جستن از استفادۀ دواهای مضر به شنوایی و کنترول از مواجه شدن با صدا های بلند و موسیقی.

در مواردی که از دست دادن شنوایی اجتناب ناپذیر است، سازمان جهانی صحت می گوید که مردم می توانند ذریعۀ تکنالوژی های مانند استفاده از وسایل کمکی شنوایی و با استفاده از عمل جراحی، جا به جا ساختن استخوان حلزونی در گوش از ناشنوايى جلوگیری کرد.

سازمان جهانی صحت می گوید که این وسایل کمک بزرگی را به افرادی فراهم می کند که مشکل شنوایی دارند چون این وسایل می توانند تفاهم و برقراری ارتباطات افراد متاثر از كم شنوايى يا ناشنوايى را با اجتماع بهتر سازد.

XS
SM
MD
LG