لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار خلیلزاد با مقام های افغان در کابل


نمایندهٔ ویژه ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان در ششمین دور سفرهایش، شام یکشنبه (۳۱ مارچ) به کابل رسید و سلسله دیدار‌های خود را با مقام‌های افغان آغاز کرده است.

زلمی خلیلزاد سفرهایش را هفته گذشته از بریتانیا و بلجیم به هدف تسهیلات در روند گفتگوهای صلح افغانستان آغاز کرده بود.

آقای خلیلزاد در صفحه تویتر خود روز دوشنبه (۱۲حمل) نگاشته است که او امروز با عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و هیأت مذاکره‌کننده حکومت افغانستان دیدار کرده است.

نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا قرار است تا پایان امروز با رهبران حکومت افغانستان نیز دیدار کند.

آقای خلیلزاد در حالی وارد کابل می‌شود که پیش از این حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان با انتقاد شدید از آقای خلیلزاد گفته بود که وی جزییات تماس هایش را با اعضای طالبان با حکومت افغانستان شریک نمی سازد.

آقای محب همچنان گفته بود که خلیلزاد در پی ایجاد اداره مؤقت در افغانستان است که رهبری آن به دست خودش باشد، هرچند آقای خلیلزاد اخیرا در مصاحبه‌ای با بی بی سی گفت که هیچ اجندای شخصی در مذاکرات صلح افغانستان ندارد.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت افغانستان در نشست شورای وزیران گفت: " امروز با زلمی خلیلزاد ملاقات می‌داشته باشم، طبعأ در این ملاقات به صورت عموم در باره صلح صحبت خواهیم کرد و این که ما چی کارهای کرده می‌توانیم به حیث دولت افغانستان... تا فرصتی باشد برای آمدن صلح که خواست عمومی مردم افغانستان است".

پیش از این وزارت خارجه امریکا اعلام کرده بود که آقای خلیلزاد، در دیدارهایش با مقام‌های حکومت و رهبران سیاسی افغانستان، در مورد مذاکرات امریکا با طالبان در قطر گفتگو کند و در این سفر آقای خلیلزاد آنان را برای "ایجاد یک هیأت فراگیر" تشویق خواهد کرد.

نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا، پس از افغانستان قرار است به پاکستان، ازبیکستان، اردن و قطر نیز سفر کند.

پنجمین دور مذاکرات زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر، که ۱۶ روز در پشت درهای بسته ادامه یافت، در (۱۲ مارچ) پایان یافت.

XS
SM
MD
LG