لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا درج اخوان المسلمین در فهرست سازمان‌های تروریستی را بررسی می‌کند


جریان محاکمه شماری از اعضای اخوان المسلمین در مصر
جریان محاکمه شماری از اعضای اخوان المسلمین در مصر

منابعی در قصر سفید خبر داده اند که ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، در نظر دارد اخوان المسلمین را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

این اقدام، در صورتی که نهایی شود، منجر به وضع تحریمات علیه اخوان المسلمین، یکی از قدیمی‌ترین جریان‌های سیاسی مصر خواهد شد.

سارا سندرس، سخنگوی قصر سفید در ایمیلی که به شماری از خبرگزاری‌ها فرستاده، نوشته است: "رئیس جمهور (ترمپ) با تیم امنیت ملی خود و نیز سران منطقه که نگرانی مشابهی دارند، مشورت کرده است. این تصمیم (شناختن اخوان المسلمین به عنوان یک سازمان تروریستی) در حال حاضر مراحل داخلی خود را می‌پیماید."

در همین حال، نیویورک تایمز گزارش کرده است که بدنبال بازدید عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر از قصر سفید در نهم ماه اپریل – که در مخالفت با اخوان المسلمین قرار دارد، رئیس جمهور ترمپ به تیم خود هدایت داد که راهی را برای وضع تحریمات در برابر این گروه جستجو کنند.

براساس گزارش نیویورک تایمز، آقای السیسی در یک جلسه خصوصی که در آن خبرنگاران حضور نداشته اند، از رئیس جمهور ترمپ خواسته است که در شناختن اخوان المسلمین به عنوان یک گروه تروریستی با مصر همراه شود.

آقای السیسی به پیروزی یک کودتا در سال ۲۰۱۳ در برابر محمد مرسی، نخستین رئیس جمهور منتخب مصر و از رهبران سابق اخوان المسلمین کمک کرد. دولت مصر اخوان المسلمین را به عنوان یک گروه تروریستی شناخت و محدودیت‌های شدیدی را علیه اعضای آن وضع کرد.

رئیس جمهور مصر در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما نیز بارها از او تقاضا کرده بود که اخوان المسلمین را به عنوان یک گروه تروریستی بشناسد، اما این درخواست پذیرفته نشد.

اخوان المسلمین در سال ۱۹۲۸ در مصر ایجاد شد و تا چندین دهه پس از تاسیس، برای رسیدن به اهداف خود که ایجاد جامعه‌ای بر مبنای شریعت اسلامی است، از خشونت استفاده کرد.

این جریان اما در دهه ۱۹۷۰ توسل به خشونت را ممنوع کرد و به سازوکارهای دموکراتیک رو آورد. با این حال، شماری از اعضای سابق این جریان، کماکان در فعالیت‌های تروریستی شرکت کرده اند.

XS
SM
MD
LG