لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: مطبوعات آزاد دشمن مردم نه نگهبان حقیقت است


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، امروز سوم می (۱۳ ثور) به مناسبت روز آزادی مطبوعات گفت که مطبوعات آزاد، نگهبان حقیقت است.

در بیانیهٔ قصر سفید از رییس جمهور بایدن نقل شده که گفته است: "مطبوعات آزاد دشمن مردم نیست. بر خلاف آن، زمانی که با مقصد روشنگری و آگاهی به پیش برده شده باشد، نه به هدف شعله‌ور کردن یا سرگرمی، آزادی مطبوعات نگهبان حقیقت می‌باشد."

آقای بایدن همچنان گفته است که خبرنگاران جنگ را تحت پوشش قرار می‌دهند، فساد را فاش می‌سازند، خسارات محیطی را مستند می‌کنند، به حاشیه‌رانده شدگان را بلند می‌کنند، از جوامع حمایت می‌کنند و قدرتمندان را حسابده قرار می‌دهند.

به گفتهٔ رییس جمهور ایالات متحده،‌ خبرنگاران برای این فعالیت‌های شان "کشته می‌شوند، زندانی می‌شوند، مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند و تهدید و آزار و اذیت می‌شوند."

رییس جمهور بایدن اضافه کرد که در این حملات، خبرنگاران زن بیشتر از دیگران هدف قرار می‌گیرند.

ر بایدن در اشاره به این اتفاقات گفت که "یکجا با هم، می‌توانیم و باید برای حفاظت و پایداری رسانه‌های مستقل و حسابده قرار دادن آنانی که در تلاش خاموش کردن صدا‌های ضروری برای حکومتداری شفاف،با اعتماد و پاسخگو اند، کار های بیشتری انجام دهیم."

رییس جمهور ایالات متحده در اشاره به خطرات موجود در اوکراین گفت که حد اقل ۱۱ ژورنالیست در جریان هفته‌های اخیر کشته شده اند و ۱۱ تن دیگر شان در درگیری های مسلحانه زخمی شده اند.

آقای بایدن همچنان به اختطاف، حمله و ناپدید شدن خبرنگاران در اوکراین اشاره کرد.

نشر معلومات نادرست، سانسور، تهدید، خاموش ساختن خبرنگاران و محدودیت‌های روسیه بر رسانه‌ها از موضوعات دیگر صحبت های رییس جمهور امریکا به مناسبت روز آزادی مطبوعات بود.

در جریان پنج سال گذشته، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تخمین کرده است که ۸۵ در صد جمعیت جهان، رکود آزادی مطبوعات را تجربه کرده است.

آقای بایدن همچنان سلسله‌ای از ابتکارات جدید را برای محافظت از ژورنالستان را اعلام کرد. این ابتکارات شامل برنامه‌های جدید از دعوا‌های جعلی حقوقی علیه ژورنالستان گرفته تا تمویل برنامه‌های بین المللی برای حمایت از رسانه‌های عامه و حمایت از خبرنگارانی که در معرض خطر قرار دارند، می شود.

رییس جمهور امریکا علاوه کرد که حکومات خارجی، جوامع مدنی و سکتور خصوصی نیز باید نقش مهمی را در این کار حیاتی بازی کنند و ایالات متحده آماده است در این تلاش‌های با آنان شریک باشد.

رییس جمهور ایالات متحده از شجاعت و قربانی‌های خبرنگاران در سراسر جهان تمجید کرده گفت که کار رسانه‌های آزاد و مستقل اکنون بیشتر از هر زمان دیگر اهمیت دارد.

آزادی مطبوعات در افغانستان

سازمان عفو بین‌الملل از افزایش سانسور در نشرات رسانه‌های افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که در حال حاضر، کار خبرنگاری در این کشور در معرض تهدید قرار دارد.

این سازمان روز سه‌شنبه سوم می (۱۳ ثور) در صفحهٔ تویترش به مناسبت سوم می، روز جهانی آزادی مطبوعات گفته است که در بیش از هشت ماه گذشته، دست‌کم، ۶۴۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کار خود را از دست داده اند و در این مدت، ۲۳۱ رسانۀ تصویری، صوتی و چاپی در سراسر این کشور از فعالیت باز مانده اند.

این سازمان افزوده است که با حاکمیت طالبان بر افغانستان بسیاری رسانه‌ها در حال فروپاشی قرار دارند، در حالی که این رسانه‌ها در گذشته در نشر گزارش‌های مستقل شهرت داشتند.

بر اساس معلومات عفو بین‌الملل، پس از مسلط شدن طالبان بر این کشور، ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای توقیف و مورد خشونت قرار گرفته ‌اند. این سازمان تاکید کرده که بیشتر آسیب را خبرنگار زن متحمل شده‌ اند.

رده‌بندی شاخص آزادی مطبوعات در جهان

در شاخص آزادی مطبوعات در جهان در سال ۲۰۲۲ آمده است که در جمله ۱۸۰ کشور جهان افغانستان در درجه بندی به عقب رفته و از مقام ۱۲۲ به رده ۱۵۶ نزول کرده است.

رسانه‌های ناروی، دنمارک و سویدن به ترتیب در جایگاه اول تا سوم، اما ایران، اریتریا و ترکمنستان، در اخیر جدول قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG