لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در نشست مسکو اشتراک نمی‌کند


یک منبع حکومتی افغانستان می‌گوید نمایندگان این کشور در نشستی که قرار است روز جمعه در مورد افغانستان با حضور امریکا، روسیه، چین و پاکستان در مسکو برگزار شود، اشتراک نخواهند کرد.

قرار است نمایندگان ایالات متحده، روسیه، چین و پاکستان فردا جمعه (۳ عقرب) در این نشست مشورتی روی مساله صلح افغانستان بحث کنند.

تا اکنون جزییات بیشتری از آجندای این نشست در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است.

دولت افغانستان نیز دلیل عدم اشتراک خود در این نشست را واضح نکرده است.

قرار است زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان نیز در این نشست حضور داشته باشد.

آقای خلیلزاد، پیش از این در بلجیم پایتخت بروکسل، با ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو و نمایندگان اتحادیه اروپا در مورد صلح افغانستان به صورت جداگانه گفتگو کرده بود.

سرمنشی ناتو روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که این سازمان از آغاز دوبارۀ گفتگوها میان نمایندگان ایالات متحده و طالبان حمایت می‌کند.

او از طالبان خواست که با برگشت دوباره به میز گفتگوهای صلح، نرمش واقعی از خود نشان دهند.

نشست مشورتی مسکو در حالی برگزار می‌شود که چین نیز یک "نشست بین‌الافغانی" را به تاریخ ۲۹ و ۳۰ ماه روان میلادی در بیجینگ تدارک دیده است.

وزارت خارجۀ چین گفته است که اشتراک‌کنندگان این نشست تنها دیدگاه‌های شخصی شان را در مورد راه‌های بیرون‌رفت از بحران در افغاستان بیان خواهند کرد.

طالبان گفته اند که قرار است هیاتی به رهبری ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی این گروه در نشست چین اشتراک کند؛ اما هنوز حکومت افغانستان برای حضور در این نشست تصمیم نگرفته است.

XS
SM
MD
LG