لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که قرار است نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان امروز و یا فردا (چهارشنبه) اعلام شود.

روند تفتیش ویژۀ آرای جنجالی دیروز تکمیل شد و مقام‌ها در این کمیسیون اعلام کردند که بر اساس گزارش‌های اولیه ۹۵ درصد نمونه‌های آرای جنجالی هیچ مشکل معیاری ندارند.

ذبیح الله سادات، یکی از سخنگویان این کمیسیون روز سه شنبه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) به صدای امریکا گفت که ریاست دارالانشای کمیسیون انتخابات گزارش‌اش را به رهبری این کمیسیون سپرده تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را اعلام کند.

آقای سادات افزود که پس از بررسی‌های رهبری کمیسیون و در صورتی که مشکل در این گزارش وجود نداشت، نتایج نهایی آن به زودی اعلام خواهد شد.

او افزود: "تصمیم همین است که صورتی که کدام مشکل در گزارش وجود نداشته باشد، ممکن امروز و یا هم فردا نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود".

این در حالی است که روز گذشته محمد حنیف دانشیار، از پایان روند بازشماری و تفتیش ویژۀ آرای جنجالی خبر داد و گفت که ممکن نتایج نهایی تا سه - چهار روز دیگر اعلام شود.

تفتیش ویژه شامل ۱۰ درصد ۱۳۷ هزار رای مشکوک و ۱۵ درصد ۱۰۲ هزار رای خارج از وقت رای‌دهی بود.

بر اساس فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی، اگر ۶۵ درصد نمونه‌ها معیارهای تعیین‌شده را تکمیل کند، آرا با اعتبار شناخته می‌شود؛ در غیر آن به بازشماری و تفتیش مجدد خواهد رفت.

معیارهای مدنظر گرفته شده به این بررسی، یکسان بودن ژورنال، برگه نتایج و معلومات بایومتریکی تعیین شده است.

تکت ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله با این تصمیم کمیسیون‌های انتخاباتی منبی بر بازشماری و تفتیش ویژۀ آرا مخالفت کرده و این اقدام را غیرقانونی دانسته است.

XS
SM
MD
LG