لینک های دسترسی

Breaking News

با آزادی ۲۹۰ زندانی روند رهایی افراد طالبان تکمیل می‌شود - فیصل


شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که در دو روز گذشته ۷۱۰ زندانی طالبان از زندان‌های پلچرخی و بگرام رها شده اند و این روند همچنان ادامه دارد.

جاوید فیصل، سخنگوی این شورا روز یکشنبه ۳۱ می (۱۱ جوزا) به صدای امریکا گفت که قرار است تا پایان امروز ۲۹۰ زندانی دیگر طالبان از بند آزاد شوند که با رهایی آنان روند رهایی افراد طالبان از بند حکومت افغانستان تکمیل می‌شود.

محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان به تاریخ (چهارم جوزا) فرمان رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالبان را به مثابۀ اقدام حسن نیت به خاطر اعلام آتش‌بس آن گروه صادر کرد.

سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان همچنان گفت: "در دو روز گذشته ۷۱۰ نفر رها شده اند و ۲۹۰ نفر دیگر باقی مانده که این زندانیان باید تا پایان امروز آزاد شوند تا روند آزادی ۲۰۰۰ زندانی تکمیل شود."

او همچنان گفت که گفتگوها میان تیم تخنیکی طالبان و حکومت برای رهایی زندانیان دو طرف در کابل جریان دارد.

در این حال، دفتر سیاسی طالبان در قطر از رهایی ۷۳ زندانی حکومت افغانستان در ولایت‌های لوگر، خوست، بلخ، کندز، پکتیا و پکتیکا خبرداده است.

سهیل شاهین، سخنگوی این دفتر در صفحۀ تویترش نگاشته است که با آزادسازی این زندانیان، شمار افراد آزاد شده از سوی این گروه به ۴۲۰ تن رسیده است.

شورای امنیت ملی افغانستان پیش از این گفته بود که تمامی زندانیان آزاد شده از جانب گروه طالبان، اعضای نیروهای امنیتی نیستند، اما در مورد افراد تازه آزاد شده از سوی طالبان تا اکنون چیزی نگفته است.

کاهش خشونت و رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از قید طالبان از موارد اساسی توافقنامۀ امریکا - طالبان است.

XS
SM
MD
LG