لینک های دسترسی

Breaking News

ده سال، ثبت دهها هزار قضیۀ خشونت بر ضد زنان افغان


وزارت زنان افغانستان می گوید طی ده سال گذشته بیش از ۳۸ هزار قضیه خشونت را ثبت کرده است.
وزارت امور زنان و شبکه زنان افغان با ابراز نگرانی از افزایش خشونت ها علیه زنان در افغاستان میگویند، طی ده سال گذشته ده ها هزار قضیه خشونت علیه زنان در وزارت امور زنان به ثبت رسیده است.

وزارت امور زنان وشبکه زنان افغان در این مورد به روز چهار شنبه در سمیناری معلومات دادند که تحت عنوان ارایه گزارش از دستاورد های ده ساله و شناسایی عوامل خشونت و تاثیرات آن بالای زنان، دایر شد.

مژگان مصطفوی معین مسلکی وزارت امور زنان در این نشست ضمن شمردن کارکردهای این وزارت طی ده سال گذشته گفت طی این مدت بیش از ۳۸ هزار قضیه خشونت علیه زن، در وزارت زنان ثبت شده است.

مژگان مصطفوی افزود: "تقریباً ۳۸۶۷۲ قضیه حقوقی در طول ده یا یازده سال در وزارت امور زنان در مرکز و ولایات مراجعه کرده اند، تا جایی که توان ما بوده این قضایا را حل کرده و پی گیری کرده ایم."

خانم مصطفوی همچنان به تاسیس خانه های امن اشاره کرد که طی سال های اخیر به خاطر پناه دادن به زنان فراری یا زنانی ایجاد شده است که در اثر خشونت های خانوادگی، از منزل فرار می کنند.

او در ای مورد افزود: "در طول ده سالی که گذشت بیشتر از ۱۰۰۰ زن را ما به خانه های امن معرفی کرده ایم که البته مشکلات شان حل شده و فعلاً بین ۲۰۰ الی ۲۵۰ تن در این خانه ها بسر می برند."

از سوی دیگر سارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان می گوید از سه سال قبل، از زمان ایجاد این سارنوالی که به منظور پی گیری قضایایی خشونت علیه زنان ایجاد شده، صدها قضیه خشونت علیه زن را مورد تحقیق قرار داده است.

قدسیه نیازی رئیس سارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زن در این مورد گفت: "سارنوالی منع خشونت علیه زن در کابل طی سه سال ۱۵۴۲ قضیه را مورد پی گرد قانونی قرار داده است، از جمله ۲۳۱ قضیه در محاکم مربوط تعقیب گردیده، ۲۵۵ قضیه با در نظر داشت صلاحیت رسیده گی آن به ریاست حقوق ولایت کابل محول شده است."

خانم قدسیه همچنان در مورد بخشی از خشونت ها که در این سارنوالی به ثبت رسیده چنین گفت.

این مقام سارنوالی خشونت علیه زن گفت: "لت و کوب، خود سوزی، بد دادن، آزار و اذیت، اقدام به قتل، خودکشی، خود سوزی، قطع نمودن اعضای بند خانم ها، مجبور نمودن به فحشا، بی سرنوشت بودن زنها از طریق شوهرانشان، ممانعت از حق تحصیل و کار، ممانعت از حق میراث."

فقر و مردسالاری

گفته شده است که مشکلات اقتصادی، فقر، بیکار، فرهنگ مردسالاری و عنعنات ناپسند و بی سوادی، از جمله عواملی است که باعث بروز خشونت علیه زنان در نقاط مختلف افغنستان شده است.

همچنان شبکه زنان افغان امروز در سمینار یاد شده، نامه سرگشاده را عنوانی حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان ارایه کرد.

در این نامه گفته شده است که قانون منع خشونت علیه زن که از سوی شخص رئیس جمهور توشیح شده محاکم بر اساس آن حکم نمیکنند و پولیس و سارنوالی ها به آن توجه چندانی ندارد.

در این نامه همچنان خطاب به حامد کرزی گفته شده است که زنان از عدم حضور گسترده زنان در نهاد های عدلی و قضایی رنج می برند و از رئیس جمهور خواسته شده است تا بخاطر رفع نگرانی های زنان، یک قاضی زن را در شورای عالی ستره محکمه و یک زن را منحیث معاون لوی سارنوال تعین کند.
XS
SM
MD
LG