لینک های دسترسی

Breaking News

سفیران افریقایی: با افریقایی‌تباران در چین تبعیض می‎شود


سفیران کشورهای افریقایی مقیم بیجینگ با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجۀ چین از تبعیض در برابر شهروندان افریقایی مقیم چین شکایت کرده‌اند.

در عین حال چندین کشور افریقایی جداگانه از چین خواسته اند تا به آزار و اذیت و بدرفتاری که در مقابل شهروندان افریقایی،به ویژه در شهر جنوبی گوانگژو، رسیدگی کند.

خبر گزاری رویترز به نقل از رسانه‌های محلی و رسانه‌های اجتماعی در چین گزارش داده است که اخیراً مالکان اپارتمان‌ها در چین، افریقایی‌تباران را از خانه‌های شان بیرون کشیده و باربار آزمایش کروناویروس را بالای آنان انجام می‌دهند و نتایج آزمایشات به آنان داده نمی‌شود.

همچنین گزارش شده است که افریقایی‌تباران با تبعیض و بدرفتاری از سوی مردم عام در چین روبرو اند؛ نیمه شب از اتاق هوتل شان بیرون کشیده می‌شوند و پاسپورت شان از نزد شان گرفته می‌شود و حتا از چین اخراج می‌شوند.

حکومت چین به تاریخ ۳۱ دسمبر ۲۰۱۹ از شیوع کروناویروس در شهر ووهان مرکز ولایت هوبی آن کشور خبر داد؛ ویروسی که به ادعای مقام‌های چینی تا حال بیش از ۸۳ هزار نفر را در آن کشور مبتلا کرد و از آن جمله جان بیش از ۳۳۴۰ نفر را گرفته است.

حکومت چین ادعا دارد که کروناویروس را زیر کنترول آورده است و در تلاش است تااز شیوع مجدد آن جلوگیری کند. وضع قیودات در مرزهای چین و بررسی جدی شهروندان خارجی که وارد آن کشور می‌شوند، از جمله اقدامات برای جلوگیری از شیوع مجدد کروناویروس در چین است.

سفیران کشورهای افریقایی مقیم چین در نامۀ شان گفته‌اند که چنین "بدنام سازی و تبعیض" برداشت غلطی را ایجاد کرده است که گویا کروناویروس توسط افریقایی‌تباران گسترش یافته است.

در نامه آمده است: "گروه سفیران افریقایی در بیجینگ می‌خواهند که آزمایش جبری، قرنطین و دیگر رفتار غیرانسانی با افریقایی‌ها در چین فوراً متوقف شود".

این نامه عنوانی وانگ یی، وزیر خارجۀ چین فرستاده شده و نسخه‌های دیگر آن به اتحادیۀ افریقایی، وزیران خارجۀ افریقایی و رییس جمهور افریقای جنوبی نیز ارسال شده است.

تا حال وزارت خارجۀ چین به گونۀ رسمی به این نامه پاسخ نداده است، اما لیو بوچون یک مقام وزارت خارجۀ چین روز یکشنبه ۱۲اپریل(۲۴ حمل) در یک کنفرانس خبری گفت که تدابیر جدی مقابله با ویروس در گوانگژو، بدون درنظرداشت تابعیت، نژاد و جنس، بالای همه کسانیکه وارد این شهر می شوند یکسان تطبیق می‌شود.

سفارت چین در زیمبابوی این اتهامات را رد کرده و گفته است که اگر به گونۀ پراگنده چنین رویدادی هم اتفاق افتاده باشد، نباید آن را حساس کرد. این سفارت گفته است: "حکومت چین با همه افراد در داخل آن کشور، اعم از چینی و خارجی، یکسان و برابر برخورد می‌کند".

در پی افزایش‌ گزارش‌ها در مورد چنین برخوردها با افریقایی تباران در چین، وزارت خارجۀ گانا روز شنبه سفیر چین را احضار کرد. وزارت خارجۀ کینیا نیز در این مورد رسماً ابراز نگرانی کرد.

XS
SM
MD
LG