لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: فهرست نشرشدۀ هیات مذاکره‌ کننده صحت ندارد


مشاور ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که حکومت این کشور روی ایجاد هیات موثر و کارا برای مذاکرات صلح تمرکز دارد و فهرستی را که در رسانه‌ها نشر شده، تایید نمی‌کند.

وحید عمر، مشاور ریاست جمهوری روز دوشنبه ۱۶ مارچ (۲۶ حوت) به خبرنگاران گفت که تشکیل هیات همه شمول در مشوره با سیاسیون و سایر اقشار، مسوولیت حکومت است و هم‌زمان با آغاز گفتگوها همگانی خواهد شد.

اما او افزود: "فهرستی را که در رسانه‌های اجتماعی دیدیم، صحت آن را نمی‌توانیم تایید کنیم...هیات تشکیل شده، هر زمانی که تاریخ و مکان مذاکره تعیین شود و قرار این شود که هیات برای مذاکره حاضر شود، آن زمان ما هیات را اعلان می‌کنیم".

روز گذشته رسانه‌های داخلی افغانستان فهرستی ۱۵ نفری را به نقل از زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای امور مصالحه افغانستان نشر کردند. در این فهرست اسامی شماری از نمایندگان حکومت، جریان‌های سیاسی، احزاب و نهادهای مدنی شامل استند.

این در حالی است که دو روز قبل، شماری از چهره‌های سیاسی افغان در منزل کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح جلسه‌ کردند. اشتراک‌کنندگان این نشست بر تشکیل هیات همه‌شمول ملی تاکید کرده اند.

در اعلامیه‌ای که در صفحۀ آقای خلیلی نشر شده، آمده است: "تعیین این هیات به صورت یک‌جانبه نه تنها به پیشرفت صلح و موفقیت مذاکرات ملی مصالحه کمک نمی‌کند، بل پروسه را با مشکل و چالش جدید مواجه می‌سازد".

این رهبران سیاسی هیاتی را نیز توظیف کرده است که برای انتخاب هیاتی جامع و قابل کار کند.

وحید عمر مشاور ریاست جمهوری افغانستان از این موضوع اظهار بی‌خبری کرد؛ اما افزود که پس از ایجاد حکومت جدید در آن کشور بدون شک شماری از سیاسیون اعتراضاتی دارند و از طریق گفتگوی سیاسی حل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG