لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن در سفر به ایتالیا بر سوریه و داعش تمرکز می‌کند


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده در پی سفرهایش به کشورهای اروپایی، امروز ۲۷ جون ( ششم سرطان) به ایتالیا رفت.

قرار است آقای بلینکن با لویجی دی مایو، وزیر خارجهٔ ایتالیا نشست "ایتلاف جهانی برای شکست داعش" در روم را رهبری کند.

آقای بلینکن در جریان ملاقات با صدر اعظم و رییس جمهور ایتالیا در مورد جنگ داخلی سوریه و نیازمندی ‌های بشری در آن کشور بحث خواهد کرد.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده ضمناً با مسوولین ادارات امنیت مواد غذایی ملل متحد، مقامات سفارت امریکا و وزیر خارجهٔ اسراییل نیز ملاقات می‌کند.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده می‌گوید که سوریه در حالی منحیث یک نگرانی بزرگ باقی مانده است که ده‌ها هزار زن و کودک در کمپ‌های بی‌جا شدگان با مشکل امنیتی مواجه اند و اعضای گروه تروریستی داعش تلاش دارند از این کمپ‌ها نسل آیندهٔ جنگجویان خویش را جلب و جذب کنند.

آقای بلینکن در جریان این سفر با پاپ فرانسس نیز ملاقات خواهد و در میان سایر موضوعات، تغییر اقلیم، قاچاق انسان و معافیت قرضه‌ها به کشورهای فقیر را به بحث خواهد گرفت.

انتون بلینکن پیش از این به فرانسه و آلمان رفته بود، جاییکه او در میان سایر موضوعات، بر برنامهٔ هسته‌ای ایران تمرکز کرد.

وزیر خارجهٔ امریکا گفت که اگر مذاکرات ویانا در مورد احیای توافقنامهٔ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بدون پیشرفت ادامه یابد، ایالات متحده در نهایت تصمیم خواهد گرفت که دوباره به آن ملحق نشود.

پس از آن، وزارت خارجهٔ ایران گفت که احیای این توافقنامه امکان پذیر است، اما این کشور نیز نمی‌خواهد تا "ابد" در این مورد مذاکره کند.

ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده می‌گوید که آماده است طوریکه در توافقنامهٔ هسته‌ای تذکر یافته، تعزیرات اقتصادی مرتبط به فعالیت‌های هسته‌ای را رفع کند، اما سایر تعزیرات، به شمول تحریم‌های مرتبط به حقوق بشری و حمایت تهران از گروه‌های تندرو در جهان عرب را نگهدارد.

مذاکرات ویانا که در ماه اپریل آغاز شد، اکنون قسماً متوقف است و انتظار می‌رود که در اوایل جولای دوباره آغاز شود.

XS
SM
MD
LG