لینک های دسترسی

Breaking News

سی‌آی‌ای: حامیان القاعده و داعش در صدد برگشت به افغانستان اند


مقام های استخباراتی امریکا هشدار داده اند که با تسلط مجدد طالبان،‌ حامیان داعش و القاعده تلاش دارند به افغانستان بر گردند و خود را تقویت کنند

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حال نشانه های فزاینده ای وجود دارد که حامیان القاعده و گروه دولت اسلامی یا داعش به این کشور جنگ زده چشم دوخته اند.

گزارش های اولیه که هفته گذشته نشر شد، نشان می دهد که تندروان این دو گروه "تروریستی" برای رفتن به افغانستان تمایل دارند. اما یک مقام استخباراتی ایالات متحده روز سه شنبه ۱۴ سپتمبر (۲۳ سنبله) گفت که شماری از تندروان این گروه ها از قبل سفرشان را به سمت افغانستان آغاز کرده اند.

دیوید کوهن، معاون ادارهٔ استخبارات مرکزی ایالات متحده در یک نشست مقام های استخباراتی در بیرون از شهر واشنگتن دی سی گفت که نشانه های واضح وجود دارد که تحرکات القاعده در افغانستان آغاز شده است و هشدار داد که شبکهٔ القاعده ممکن تا یک سال دیگر خود را در افغانستان "بازسازی" کند.

اما به گفتهٔ این مقام استخباراتی، امریکا از نزدیک فعالیت این شبکه را زیر نظر خواهد داشت.

با آنهم، مقام های استخباراتی ایالات متحده در مورد شخصیت های مشخص القاعده که راهی افغانستان شده اند، نه جزییات ارایه کردند و نه هم مشخص کرده اند که آنان از کجا وارد افغانستان می شوند.

اخیرا یک ویدیوی منسوب به امین الحق از طریق آنلاین به نشر رسید که وی به ولایت ننگرهار برگشته است. امین الحق یکی از افراد وابسته به شبکهٔ القاعده است که در جریان جنگ در منطقهٔ توره بورهٔ ولایت ننگرهار با اسامه بن لادن، بنیانگذار القاعده، یکجا می جنگید.

در عین حال، برخی سازمان های استخباراتی دیگر شک و تردید دارند که سایر رهبران القاعده که در ایران به سر می برند، مانند سیف العدل، فرد شماره دوم القاعده، نیز ممکن به افغانستان برگردد.

هشدار مقام های استخباراتی ایالات متحده مبنی بر برگشت القاعده به افغانستان در حالی صورت گرفته است که برخی از تحلیلگران نیز هشدار داده اند که افغانستان بار دیگر ممکن "به پناهگاه امن گروه های تروریسی" مبدل خواهد شد.

ادموند فیتون برون، هماهنگ کننده تیم ملل متحد که گروه داعش، القاعده و طالبان را زیر نظر دارد ، روز جمعه در یک بحث آنلاین در مورد برگشت گروه های دهشت افگن به افغانستان گفت که در این مورد "هیچ شکی وجود ندارد" زیرا به گفتهٔ وی، اعضای این گروه ها برای برگشت به افغانستان "هیجانی" استند.

چارلس لیستر، تحلیلگر در مرکز پژوهشی انستتیوت شرق میانه مستقر در شهر واشنگتن دی سی، نیز در مورد ظهور مجدد و علاقهٔ حامیان القاعده و رقیب آن داعش، در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

مقام های استخباراتی به صدای امریکا تایید کرده اند که حتا قبل از خروج کامل قوای ایالات متحده از افغانستان، حامیان گروه های دهشت افگن مانند تندروان خارجی داعش و القاعده علاقمندی برای برگشت به افغانستان را داشتند.

شماری از تحلیلگران گفته اند که پس از خروج کامل قوای امریکایی و متحدین آن از افغانستان، حال مشاهدهٔ تحرکات گروه های دهشت افگن دشوار شده و پیگیری این تندروان نیز پیچیده تر شده است.

دیوید کوهن، معاون سی آی ای، با اعتراف به این موضوع گفته است که "توانایی ما در افغانستان مانند شش ماه قبل و یک سال قبل نیست" اما تاکید کرد که امریکا و شرکای اش برای جمع آوری اطلاعات از افغانستان تجربه دارند.

این مقام استخبارات امریکا گفته است که ایالات متحده بدون حضور فزیکی در افغانستان تا اندازهٔ ممکن اطلاعات مورد نیاز را به دست خواهد آورد.

اطلاعات استخباراتی ایالات متحده نشان می دهد که القاعده و داعش تا حال برای ظهور مجدد و بازسازی خود در افغانستان به خوبی پیش رفته اند.

جنرال اسکات بریر، رییس استخبارات دفاعی ایالات متحده، گفته است ارزیابی های محتاطانه نشان می دهد که یک یا دو سال را در بر خواهد گرفت تا القاعده توانایی خود را به حدی در افغانستان افزایش بدهد که تهدید را متوجه قلمرو ایالات متحده بسازد.

سایر مقام های مبارزه بر ضد تروریسم به ویژه کشور های غربی و کارمندان کمک رسانی در منطقه گفته اند که القاعده احتمالا فعالیت های خود را در سطح پایین در افغانستان حفظ خواهد کرد، اما هشدار داده اند که شاخهٔ خراسان داعش از ماه ها به این سو در کشور های همسایهٔ افغانستان مصروف اعمار زیر بنا ها برای این گروه است.

XS
SM
MD
LG