لینک های دسترسی

Breaking News

احتمال اعزام قوای عربی به سوریه


در جنگ هفت سالۀ سوریه، اکثر شهر های این کشور تخریب شده و صد ها هزار غیر نظامی کشته و زخمی شده است

وزیر خارجۀ مصر روز جمعه گفته است که احتمال آن وجود دارد که نیرو ها از کشور های مختلف عربی به سوریه اعزام شوند.

سامح شکری، وزیر خارجۀ مصر، همچنین گفته است که اعزام قوای عربی به سوریه، تحت بحث قرار دارد.

مصر پر جمعیت ترین کشور عربی است و قوی ترین اردو را در میان کشور های عربی دارد.

اما سخنگوی وزارت خارجۀ مصر گفته است آنچه را که آقای شکری مطرح کرده است، به معنی این نیست که مصر خود آمادۀ اعزام نیرو به سوریه می باشد، زیرا چنین تصمیم با محدودیت های قانون اساسی مصر مواجه است.

بحث احتمال اعزام قوای کشور های عربی به سوریه در حالی مطرح می شود که روزنامۀ وال استریت ژورنال ماه گذشته گزارش داد که ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در جستجوی جمع کردن قوای عربی است تا جاگزین نیرو های امریکایی در سوریه شود.

وزیر خارجۀ مصر به خبرنگاران گفته است که مفکورۀ جاگزینی قوای عربی به عوض نیرو های امریکایی در سوریه، به مثابۀ یک "احتمال" است.

روزنامۀ الاهرام مصر به نقل از آقای شکری گزارش می دهد که بحث اعزام نیرو های عرب به سوریه، نه تنها در رسانه ها مطرح شده است، بلکه مقامات کشور ها نیز در مورد گفتگو کرده اند که آیا قوای عربی می تواند در ثبات سوریه نقش بازی کند یا خیر.

ماه گذشته، عربستان سعودی نیز اعلام کرد که اگر ائتلاف اعزام نیرو های عربی به سوریه مطرح شود، ریاض نیز ممکن سهم بگیرد.

در جنگ داخلی سوریه که هفت سال از آن سپری می شود، بیش ۴۷۵ هزار نفر کشته شده است. دیده بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گفته است که در جریان جنگ های داخلی سوریه همچنین بیش از ۱۴ میلیون شهروند آن کشور یا زخمی شده اند و یا هم از خانه های شان بی جا شده اند.

در ماه مارچ ۲۰۱۱، اعتراضات صلح آمیز در سوریه بر ضد رژیم بشارالاسد آغاز گردید، اما به زودی این اعتراضات به یکی از خونین ترین منازعات قرن ۲۱ مبدل شد، جنگی که علاوه بر تلفات سنگین جانی، اغلب زیر بنا ها و بنا های تاریخی آن کشور را نابود کرده است.

XS
SM
MD
LG