لینک های دسترسی

Breaking News

اردوغان به سفرای ۱۰ کشور غربی هشدار داد


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه پس از آن هشدار اخراج سفرای ۱۰ کشور از جمله ایالات متحده، آلمان و فرانسه را داد که آنان بیانیهٔ مشترکی را در حمایت از عثمان کاوالا فعال مدنی زندانی در ترکیه به نشر رساندند.

عثمان کاوالا ۶۴ ساله، که ایرانی تبار و یک فعال مدنی می‌باشد از سال ۲۰۱۷ به این سو بدون اینکه به جرمی محکوم شود، در زندان بسر می‌برد.

سفیران ۱۰ کشور غربی روز دوشنبه در اقدامی غیرعادی که به طور گسترده در شبکه های اجتماعی ترکیه پخش شد، بیانیه‌ای صادر کردند و گفتند ادامه بازداشت آقای کاوالا بر ترکیه "سایه" افگنده است.

رجب طیب اردوغان گفت: "من به وزیر خارجهٔ ما گفتم ما نمی توانیم میزبان این گروه در کشورمان باشیم. آیا شما باید به ترکیه چنین درسی بدهید؟ فکر می‌کنید شما کی استید؟"

وی هرگونه ادعای مبنی بر مستقل نبودن قوه قضاییه ترکیه را رد کرده و گفت: " [سیستم] قضایی ما یکی از بهترین نمونه های استقلال است."

سفرای ایالات متحده، آلمان، کانادا، دانمارک، فنلند، فرانسه، هالند، نیوزیلند، ناروی و سویدن خواستار حل و فصل عادلانه و سریع قضیه کاوالا شده و از ترکیه خواستند تا آزادی سریع او را تضمین کند.

در واکنش به این اظهارات، وزارت خارجهٔ ترکیه روز سه شنبه بیانیهٔ آنان را "غیرمسوولانه" خوانده و سفرای این ۱۰ کشور را احضار کرد.

اتهامات آقای کاوالا مبنی بر دست داشتن در اعتراضات سراسری سال ۲۰۱۳ سال گذشته تبریه شد، اما این حکم امسال لغو شد و افزون بر آن، با اتهامات بیشتری مربوط به قضیه کودتای سال ۲۰۱۶ متهم شد. اما او هرگونه تخلفی را رد کرده است.

آقای کاوالا هفته گذشته از زندان به خبرگزاری فرانسه گفت که او به ابزاری برای اردوغان تبدیل شده تا ذریعه آن توطیه‌های خارجی را در عقب مخالفت‌های داخلی در مقابل دو دهه حکومت خویش مقصر نشان دهد.

او افزود: "من فکر می کنم دلیل اصلی بازداشت من این است که دولت مجبور است داستان جعلی را که اعتراضات سال ۲۰۱۳ یک توطیه خارجی بود، زنده نگه دارد. "

دیده بان حقوق بشر شورای اتحادیه اروپا برای آخرین بار به ترکیه هشدار داده است که طبق حکم سال ۲۰۱۹ محکمه حقوق بشری اروپا عمل کرده و قضیه کاوالا را فیصله کند.

XS
SM
MD
LG