لینک های دسترسی

Breaking News

ایران به صد میلیارد دالر سرمایۀ راکد خود دسترسی یافت


ایران در چند سال گذشته به خاطر فعالیتهای هسته ای، زیر فشار شدید تحریمهای اقتصادی غرب و ملل متحد بود.
ایران در چند سال گذشته به خاطر فعالیتهای هسته ای، زیر فشار شدید تحریمهای اقتصادی غرب و ملل متحد بود.

حکومت ایران روز دو شنبه اعلام کرد که به بیش از صد میلیارد دالر سرمایه های راکد خود در بانکهای خارجی دسترسی پیدا کرده است. این انکشاف پس از آغاز مرحلۀ عملی توافق تاریخی هسته ای میان ایران و قدرتهای غربی صورت می گیرد.

محمد باقر نوبخت سخنگوی حکومت ایران گفت که پس از تشدید تحریمهای بین المللی بر ایران در سال ۲۰۱۲، بخش زیاد این پول در بانکهای چین، هند، جاپان، کوریای جنوبی و ترکیه راکد مانده بود.

آقای نوبخت گفته است که تمام این پول دوباره وارد ایران نخواهد شد، زیرا به گفتۀ وی از آن برای خریداری کالاهای مورد نیاز ایران استفاده شده می تواند.

خبرگزاری نیمه رسمی ایسنای ایران در همین حال از قول ناصر حکیمی یک مقام بانک مرکزی ایران گزارش داده است که نُه بانک ایرانی دوباره با شبکۀ بین المللی سویفت متصل شده است.

شبکۀ هماهنگ کنندۀ سویفت مستقر در بلجیم، انتقال پول را میان نهاد های مالی جهان تسهیل و ترتیب می بخشد. در حال حاضر هیچ بانک خارجی در ایران فعالیت نداشته و تا کنون ماشین های خودکار بانکی یا ATM ها در ایران با سیستم های جهانی بانکی وصل نشده است.

توافق تاریخی میان ایران و شش قدرت جهان، ماه گذشته پس از آن منجر به لغو تحریمهای اقتصادی بر ایران شد که سازمان ملل متحد تایید کرد که تهران به تعهدات اش مبنی بر محدود کردن برنامه های هسته ای عمل کرده است.

XS
SM
MD
LG