لینک های دسترسی

Breaking News

اسراییل بزرگترین تمرینات نظامی هوایی را راه اندازی می‌کند


اسراییل می‌خواهد در هفته‌ٔ جاری بزرگترین تمرینات نظامی هوایی را راه اندازی کند که شماری از کشور‌های غربی نیز اشتراک خواهند کرد.

امیر لازار، رییس عمومی قوای هوایی اسراییل، به خبرنگاران گفت که این تمرینات نظامی هوایی "بر ایران متمرکز نیست."

اما مقام‌های ارشد نظامی اسراییلی بار‌ها گفته اند که ایران همچنان بزرگترین "تهدید ستراتژیک اسراییل" به شمار میرود و تهران در مرکز بیشتر پلانگذاری‌های نظامی آن کشور قرار دارد.

اسراییل از سال ۲۰۱۳ به این سو، در هر دو سال یکبار تمرینات "پرچم آبی" را در "صحرای نگب" در جنوب اسراییل راه اندازی کرده است.

رییس عمومی قوای هوایی اسراییل به خبرنگاران گفت در این تمرینات نظامی هوایی، بیش از ۷۰ جت جنگی، به شمول جت‌های اف-۱۶ شامل خواهد بود و بیش از ۱۵۰۰ پرسونل در این تمرینات سهم خواهد گرفت.

فرمانده قوای هوایی امارات متحده‌ای عرب نیز از این تمرینات نظامی هوایی نظارت خواهد کرد.

اردوی اسراییل با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ابراهیم ناصر محمد العلوی، فرمانده قوای هوایی امارات متحده‌ای عرب، روز دوشنبه به اسراییل رسید.

امیر لازار گفته است که طیاره‌های امارات متحدهٔ عرب در این تمرینات نظامی هوایی اشتراک نمی‌کنند، اما اشتراک فرمانده قوای هوایی امارات "بسیار با اهمیت" است.

اسراییل سال گذشته به وساطت ایالات متحده روابط خود را با چندین کشور عربی از جمله امارات متحده‌ٔ عرب،‌ بحرین و مراکش عادی ساخت.

نگرانی مشترک در مورد ایران، یکی از دلایل عمده‌ای است که توجه امارات متحده‌ٔ عرب را به اسراییل جلب کرده است.

فرانسه،‌ ایالات متحده،‌ آلمان و بریتانیا، سایر کشور هایی است که در این تمرینات نظامی هوایی اسراییل اشتراک خواهند کرد.

از سال ۱۹۴۸ میلادی،‌ یعنی تاسیس دولت یهودی اسراییل،‌ این نخستین بار خواهد بود که طیاره های این چهار کشور غربی در تمرینات نظامی هوایی اسراییل اشتراک می‌کنند.

آقای لازار گفته است این احتمال وجود دارد "روزی" فرا برسد که این کشور‌ها یکجا در برابر تهدید تهران با هم کار کنند.

XS
SM
MD
LG