لینک های دسترسی

Breaking News

صلح افغانستان؛ محور بحث خلیلزاد با پاکستان و طالبان


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان موضوع صلح این کشور را با لوی درستیز قوای مسلح پاکستان به بحث گرفت.

اردوی پاکستان با نشر اعلامیه‌ای از دیدار آقای خلیلزاد با جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز قوای مسلح این کشور خبر داده و گفته است که دو طرف در مورد روند صلح افغانستان، مهاجرین افغان در آن کشور و تامین امنیت مرزهای دو کشور بحث کرده اند.

سفارت امریکا در اسلام‌آباد نیز با نشر اعلامیۀ گفته است که آقای خلیلزاد و باجوه بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تاکید کرده و همچنان موفقیت برقراری آتش‌بس در روزهای عید، رهایی زندانیان و کاهش خشونت‌ها در افغانستان را به بررسی گرفته اند.

در اعلامیه آمده است که آقای خلیلزاد از نقش پاکستان و تلاش‌های عمران خان، صدر اعظم این کشور در راستای کمک به صلح افغانستان قدردانی کرده است.

آقای خلیلزاد پس از دیدار با مقام‌های پاکستانی وارد کابل خواهد شد و قرار است با مقامات ارشد حکومت افغانستان، چهره‌های سیاسی و فعالان جامعه مدنی به ویژه نمایندگان زنان و جوانان در پیوند به صلح دیدار و گفتگو کند.

وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ با نشر اعلامیه‌ای هدف از این سفرهای آقای خلیلزاد را رایزنی در پیوند به صلح و تلاش‌ برای دست‌یابی به توافق میان طرف‌های دخیل در افغانستان پیرامون اقدامات عملی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عنوان کرد.

در این حال، گروه طالبان گفته اند که‌ آقای خلیلزاد با نمایندگان این گروه در قطر ملاقات کرده و بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و تسریع روند مبادلۀ زندانیان تاکید کرده است.

سهیل شاهین، سخنگوی این گروه در قطر روز دوشنبه هشتم جون (۱۹ جوزا) در صحفۀ تویترش نگاشته است که در این دیدار جنرال سکات میلر، قوماندان ماموریت حمایت قاطع در افغانستان و مطلق القحطانی، نماینده ویژه وزیر خارجه قطر حضور داشتند.

کاهش خشونت طالبان و رهایی ۵۰۰۰ زندانی آن گروه از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، از نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری میان نمایندگان دو طرف در قطر امضا شد.

XS
SM
MD
LG