لینک های دسترسی

Breaking News

دور تازۀ سفرهای خلیلزاد در رابطه به صلح افغانستان


وزارت خارجۀ امریکا از آغاز دور تازۀ سفرهای زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ در امور مصالحه افغانستان به قطر، پاکستان و افغانستان خبر داد.

هدف از این سفرهای آقای خلیلزاد رایزنی در پیوند به صلح و تلاش‌ برای دست‌یابی به توافق میان طرف‌های دخیل در افغانستان پیرامون اقدامات عملی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی عنوان شده است.

وزارت خارجۀ امریکا ناوقت جمعه پنجم جون (۱۶ جوزا) در اعلامیه‌ای گفت که قرار است آقای خلیلزاد عملکرد طرف‌ها در پیوند به تعهداتی را که در توافقنامه دوحه و اعلامیۀ مشترک امریکا-افغانستان انجام شده است را نیز بررسی کند.

وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ همچنان از "کاهش خشونت و مبادلۀ زندانیان دو طرف" به عنوان بخشی از تعهدات در توافقنامه امریکا با طالبان یادآوری کرده است.

کاهش خشونت طالبان و رهایی ۵۰۰۰ زندانی آن گروه از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، از نکات اساسی توافقنامۀ امریکا-طالبان است که به تاریخ ۲۹ فبروری میان نمایندگان دو طرف در قطر امضا شد.

بر اساس گزارش‌ها قرار است آقای خلیلزاد در سفرش به کابل با مقامات ارشد حکومت افغانستان، چهره‌های سیاسی و فعالان جامعه مدنی به ویژه نمایندگان زنان و جوانان در پیوند به صلح دیدار و گفتگو کند.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان به تاریخ ۳۰ می (۱۰ جوزا) به خبرنگاران گفت که تمامی آمادگی‌ها از سوی هیات مذاکره‌کننده حکومت گرفته شده و این هیات "هر لحظه آمادۀ آغاز مذاکرات با طالبان است."

او اطمینان که به زودی مذاکرات میان نمایندگان حکومت و طالبان آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG