لینک های دسترسی

Breaking News

ستولتنبرگ خواستار تقویت ماموریت آموزشی ناتو در عراق شد


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که ماموریت آموزشی نظامی این پیمان در عراق باید تقویت شود تا پای نظامیان ناتو در جنگ بر ضد گروه دولت اسلامی (داعش) کشیده نشود.

آقای ستولتنبرگ روز سه شنبه ۲۱ جنوری (اول دلو) در سخنرانی در پارلمان اروپا گفت: "نیاز است آموزش را (در عراق) تشدید بخشیم، از وزارت دفاع گرفته تا نهادها و سوق و اداره همه چیز را برای آموزش قوا مهیا کنیم. ناتو می‌تواند این‌کار را انجام دهد".

منشی عمومی ناتو در روزهای اخیر با مقام‌های عراقی ملاقات داشته و خوشبینی‌هایی وجود دارد که حکومت عراق به ناتو اجازه خواهد داد تا در آیندۀ نزدیک ماموریت آموزشی خود را در آن کشور از سر گیرد.

ناتو از سال ۲۰۱۸ به اینسو با اعزام ۵۰۰ نظامی به عراق، قوای مسلح آن کشور را آموزش می‌دهد تا در برابر گروه‌های تندرو به شمول داعش، بهتر مبارزه کنند.

اما در پی حملۀ ایالات متحده در بغداد که منجر به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران شد و نیز تقاضای حکومت عراق برای خروج قوای بین المللی از آن کشور، ماموریت آموزشی ناتو متوقف شد.

با افزایش تنش میان ایالات متحده و ایران، دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا خواستار ایفای نقش بیشتر ناتو در منطقه شد. هرچند، متحدان اروپایی ایالات متحده و کانادا به اعزام قوا در عراق میل کمتری دارند.

آقای ستولتنبرگ که در سال ۲۰۰۳ هنگامیکه عضو پارلمان ناروی بود، با تهاجم نظامی بر عراق مخالفت داشت، در سخنرانی روز سه شنبه خود گفت که قوای غربی عراق را پیش از وقت ترک کردند.

او افزود که خروج قوای خارجی از عراق منجر به "خلای امنیتی" شد و سبب شد که گروه دولت اسلامی با استفاده از این فرصت بخش‌های عضیمی از قلمرو عراق و سوریه را تسخیر کند.

ستولتنبرگ گفت: "قویاً باورمندم که اگر هم اکنون دست به کار نشویم، ممکن مجبور شویم که قوای خود را دوباره به جنگ اعزام کنیم...باید از وقوع چنین چیزی جلوگیری کنیم. لذا نیاز داریم تا ظرفیت‌های امنیتی محلی را تقویت کنیم تا آنان از برگشت تندروان داعش جلوگیری کنند."

منشی عمومی ناتو هشدار داد که اگر چنین نشود "مشکل بزرگی" خلق خواهد شد که شاید برای ۲-۳ سال دیگر پای نظامیان این پیمان را به جنگ و عملیات نظامی بکشاند.

XS
SM
MD
LG